Tegoroczni absolwenci szkół podstawowych mogą już składać wnioski z potrzebnymi dokumentami do placówek, w których chcieliby kontynuować naukę. Mają na to czas do 29 maja, do godz. 15.00.
Czas na wnioski
Rekrutację, podobnie jak w latach poprzednich, zaplanowano przeprowadzić za pośrednictwem elektronicznego systemu Nabór. Za pomocą tej strony można wypełnić i złożyć wniosek. Tam też znajdują się wszystkie niezbędne informacje.
Każdy uczeń może wybrać maksymalnie 3 szkoły z Poznania i 3 z powiatu, do których złoży podanie. Absolwenci mogą zdecydować się na naukę w 4-letnim liceum, 5-letnim technikum lub 3-letniej branżowej szkole I stopnia.
Od 3 do 7 lipca będzie czas na dostarczenie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty do placówki pierwszego wyboru. Ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zaplanowano na 13 lipca. Kolejnym krokiem będzie potwierdzenie woli przyjęcia w systemie i po tym, dostarczenie oryginałów dokumentów. Ostateczne wyniki, uczniowie poznają 16 lipca. Dzień później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.
Kryteria naboru
O tym, czy uczeń dostanie się do wybranej szkoły, zdecyduje kilka czynników. Pod uwagę wzięto m.in. wyniki egzaminu ósmoklasisty, wybrane oceny na świadectwie, świadectwo z wyróżnieniem i osiągnięcia. Do zdobycia jest maksymalnie 200 punktów.
W sytuacji, w której kandydaci będą mieli taką samą liczbę punktów zdecydują kryteria dodatkowe. Wśród nich są m.in. pochodzenie z rodziny wielodzietnej, wychowywanie przez samotnego rodzica, zmaganie się z niepełnosprawnością, niepełnosprawność u rodziców lub rodzeństwa albo wychowywanie się w rodzinie zastępczej.
Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim przyjmowani są do wybranych szkół z pominięciem pozostałych kryteriów.












