Rozpoczął się oscarowy festiwal. W samym centrum Poznania

W samym sercu Poznania rozpoczęła się długo oczekiwana 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. To największe święto filmu animowanego w Polsce, które przez najbliższe dni dostarczy mieszkańcom miasta mnóstwo premier, spotkań z twórcami i konkursowych projekcji.

Impreza rozpoczyna się mocnym akcentem – polską premierą filmu „Rock Bottom” w reżyserii Marii Trenor, osadzonego w dynamicznych latach 70-tych, ze ścieżką dźwiękową Roberta Wyatta.

W programie znajdują się także inne polskie premiery, takie jak filipiński film „The Missing” w reżyserii Carla Josepha, po którym odbędzie się sesja Q&A, oraz japońskie produkcje: „Blue Giant” reżyserii Yuzuru Tachikawy i „The Concierge” reżyserii Yoshimi Itazu, również z sesjami Q&A.

Pierwszy dzień to także początek pokazów konkursowych, gdzie prezentowane będą najnowsze seriale, filmy polskie, międzynarodowe i pełnometrażowe. O swojej pracy opowie reżyserka Magdalena Osińska.

Sekcja Gier Video w Starym Browarze

Joanna i Marcin Pigulak poprowadzą wykład „Gra w Empatię”, eksplorujący intymne relacje między człowiekiem a maszyną w kontekście gier cyfrowych.

Wieczorem uczestników festiwalu czeka instalacja performatywna w Schronie Artificial Stupidity oraz Replikant Quiz: Blade Runner – specjalny Pub Quiz w Klubie Festiwalowym Rewiry z okazji 42. rocznicy premiery kultowego filmu „Blade Runner”. Po quizie imprezę rozkręci Pan Picik!

Drugi dzień

Drugi dzień festiwalu to przede wszystkim spotkania i wyjątkowe seanse. Po projekcji filmu „Inu-Oh” odbędzie się Q&A z jego reżyserem, Masaakim Yuasą, który jest tegorocznym gościem festiwalu. Film zdobył uznanie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, przenosząc widzów do XIV-wiecznej Japonii w rytmie rockowej opery.

Fani Yuasy będą mieli okazję zobaczyć również inne jego produkcje, takie jak „Lu over the Wall” oraz „Mind Game”. Tego dnia nie można przegapić spotkania z Isabel Herguera, reżyserką nagrodzonego na festiwalu w Annecy filmu „Sen Sultany”.

W Kinie Muza odbędzie się spotkanie z Pawłem Koźmińskim, nominowanym do Paszportów Polityki twórcą gry „World of Horror”. W Starym Browarze, Atrium +1, odbędą się warsztaty Fortnite.

Wieczorem w Kinie Muza pojawią się uwielbiane produkcje od Adult Swim, w tym odcinek „Rick and Morty The Anime”. Dla miłośników mocnych wrażeń festiwal przygotował specjalne wydarzenie „Koszmarynki” – pokaz animowanych horrorów pełnych surrealizmu, absurdu, groteski i erotyki.

Pełen program festiwalu

Szczegółowy program Festiwalu Animator można znaleźć na stronie: animator-festival.com/program. Bilety dostępne są na stronie: bilety24.pl.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to jedno z największych wydarzeń tego typu w Europie Środkowej. Każda edycja prezentuje ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkursy, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. Od 2017 roku festiwal kwalifikuje filmy do nagrody Oscara®. 17. edycja MFFA Animator odbywa się w Poznaniu w dniach 25-30 czerwca 2024 roku.

Czytaj też: Rusza kino pod chmurką. Sprawdź repertuar darmowych seansów

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl