Rozbiórka Galerii Malta. Wiadomo, kiedy działalność zakończy ostatni lokal

Latem 2023 r. poznański urząd wydał zgodę na rozebranie Galerii Malta. Decyzja ta została zaskarżona przez kilka podmiotów działających w centrum handlowym. Wiadomo jednak, kiedy ostatni z nich będzie musiał opuścić budynek.

Rozbiórka Galerii Malta

W lipcu do poznańskiego urzędu miasta wpłynął wniosek spółki Beichun. Inwestor prosił o zgodę na usunięcie zieleni przy ulicy Baraniaka, argumentując to planowaną inwestycją, która polega na wyburzeniu Galerii Malta.

Dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury, Piotr Sobczak przekazał wówczas, że wniosek o rozbiórkę galerii Malta trafił do urzędu miasta jeszcze w maju.

– Najważniejsza kwestia to poinformowanie stron i zaspokojenie ich obaw co do tego, w jakim zakresie rozbiórka będzie się toczyła, jaki będzie miała wpływ na otoczenie. Ta kwestia jest za nami, czyli strony zostały poinformowane, powzięły tę wiedzę i jak myślę akceptują ten kierunek działań. W związku z powyższym, jeżeli nie będziemy mieli jakichś większych i dodatkowych postulatów ze strony sąsiadów, to będziemy to postępowanie kończyć – powiedział.

Odwołanie od decyzji o rozbiórce Galerii Malta

Trzy różne podmioty, w tym Reino RF Dywidenda 2 Sp. z o.o., Projekt Inwestycyjny 2 Sp. k., Narodowy Bank Polski i ACS Sport Sp. z o.o., stanęły w opozycji do tej decyzji. Swoje skargi skierowały do wojewody wielkopolskiego, w nadziei, że uniemożliwi on swoją decyzją rozbiórkę.

Wojewoda odrzucił wszystkie skargi, a żaden z podmiotów nie odwołał się dalej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Z Galerii Malta zdążyła się wyprowadzić większość firm. Wyjątek stanowi klub sportowy Malta Squash. Jego właściciel dogadał się jednak z zarządcą galerii i może prowadzić działalność „najdłużej jak to będzie możliwe”, czyli do poniedziałku, 18 grudnia.

Według zapowiedzi w miejscu centrum handlowego ma powstać osiedle z hotelem.

Rozbiórka Galerii Malta. Wiadomo, kiedy działalność zakończy ostatni lokal
Rozbiórka Galerii Malta. Wiadomo, kiedy działalność zakończy ostatni lokal / fot. wPoznaniu.pl

Zobacz też: Opuszczona Galeria Malta. Puste wnętrza jak w „The Last of Us” [ZDJĘCIA]

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl