W Poznaniu zaprezentowano 26. edycję „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce”. Z najnowszej edycji raportu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wynika, że liczba przedsiębiorstw zwiększyła się o 4,2 proc.
W poniedziałek, 31 lipca w Poznaniu zaprezentowano „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstwa w Polsce”. Podczas wydarzenia głos zabrała posłanka Jadwiga Emilewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
– Raport PARP-u jest kompasem tętna polskiej gospodarki – mówiła Emilewicz. – PARP, od kiedy działa w Polsce i od kiedy zarządza i administruje funduszami akcesyjnymi przeznaczonymi, ma największą wiedzę dotyczącą tego, jak ten sektor wygląda. Ponad 90 proc. firm aktywnych na polskim rynku to są właśnie małe i średnie firmy. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że jest to najlepsza baza wiedzy tego, w jakiej kondycji jest dzisiaj polska gospodarka – podkreśliła.
Powstaje coraz więcej firm
Według minister, polska gospodarka ma się dobrze. – Mamy rekordową liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, zarówno z sektora mikro, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Co więcej, liczba podmiotów zarejestrowanych w 2021 r. była o 10 proc. wyższa niż w ujęciu do roku wcześniejszego – wyliczała Emiliewicz.
Przedstawiony raport PARP-u mówi o kondycji ogólnopolskiej, ale zwraca również uwagę na poszczególnych województwach. – Jesteśmy w stolicy polskiej przedsiębiorczości. To właśnie tutaj, w Wielkopolsce, mamy największą liczbę podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tysiąc mieszkańców. To również wielkopolskie firmy – mikro, małe i średnie – zatrudniają najwięcej pracowników. Średnio jest ich 30 na firmę – wskazywała przedstawicielka rządu.
W podobnym tonie mówił poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski. – Dane dla Polski są fantastyczne, bo słyszymy, że w pierwszym kwartale tego roku Polska rozwijała się najszybciej na świecie. Mamy najniższe bezrobocie w Europie. Rząd PiS zrobił wiele dobrego, jeśli chodzi o różne działania wspierające przedsiębiorców. Wystarczy tylko wspomnieć słowo „COVID”. Mieliśmy wówczas programy pomocowe – wyliczał.
Emilewicz podziękowała Międzynarodowym Targom Poznańskim, które stały się domem dla trzech instytucji, które pojawiły się w Poznaniu w związku z decentralizacją: PARP, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
– W kontekście PARP-u możemy powiedzieć, że to doświadczenie z przeniesieniem do Poznania, pokazje, że ten bezpośredni kontakt, możliwość przyjścia na spotkanie z konsultantami, daje efekt i więcej podmiotów korzysta z tego wsparcia – stwierdziła Emilewicz.
Podczas briefingu głos zabrał też prezes PARP. Wspomniał on o ofercie, którą daje poznańskie biuro, m.in. uzyskanie informacji o wszystkich działaniach instytucji, a także system wczesnego ostrzegania dedykowany przedsiębiorcom. – To ponad 2000 umów podpisanych z przedsiębiorcami w biurze w Poznaniu – mówił Budrowski, podkreślając, że z pomocy skorzystały też firmy przeżywające trudności.
W czasie funkcjonowania poznańskiego biura przeprowadzono 5500 konsultacji, a z pomoc skorzystało 4000 firm. – Te liczby są faktami, które namacalnie pokazują, jak bardzo potrzebne było powołanie takiego biura. A biuro to jest bliżej przedsiębiorców, bliżej dla nich i bliżej ich rozwoju – zaznaczał Budrowski.
Raport PARP-u
Z najnowszej edycji raportu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wynika, że liczba przedsiębiorstw zwiększyła się o 4,2 proc., z nią także zatrudnienie oraz wynagrodzenia brutto. W 2021 r. liczba przedsiębiorstw w Polsce wzrosła do 2,4 mln. Warto dodać, że w analizowanym okresie liczba zarejestrowanych podmiotów (386 tys.) przewyższyła liczbę wykreślonych firm (221 tys.). Aż 99,8 proc. firm obecnych na rynku zalicza się do sektora MŚP. Wśród nich najliczniejszą grupą (97,2 proc.; 2,3 mln) są mikroprzedsiębiorstwa. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa napędzają gospodarkę, odpowiadając za 43,6 proc. wartości krajowego PKB.
Z danych GUS wynika, że na koniec 2021 r. w sektorze przedsiębiorstw pracowało ponad 10,2 mln osób, czyli o ponad 230 tys. więcej niż w rok wcześniej. Jest to także wynik wyższy niż w rekordowym 2019 r., kiedy to liczba pracujących w tym sektorze po raz pierwszy przekroczyła próg 10 mln osób. Z raportu wynika także, że polskie firmy coraz śmielej podbijają zagraniczne rynki, co pokazuje wzrost eksportu aż o 23,6 proc. rok do roku. Relacja eksportu wyrobów i usług do PKB systematycznie rośnie. W latach 2012-2021 r. zwiększyła się z 44,3 proc. do 60,7 proc., a od 2016 r. przekracza 50 proc.
Przygotowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości 26. edycja „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” powstała na podstawie danych statystycznych przygotowanych na potrzeby Raportu przez GUS, danych publicznie dostępnych oraz wyników badań własnych PARP.