Rodziny polskich ofiar hitlerowców poszukiwane

Stowarzyszenie Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych pragnie dotrzeć do rodzin polskich ofiar Zamku Śmierci Hartheim w Górnej Austrii.

W sobotę, 9 grudnia, w Przystanku Historia IPN w Poznaniu odbędzie się Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej. Organizatorzy poświęcą to wydarzenie tragicznym losom Polaków, w tym więźniów obozów koncentracyjnych w Dachau, Mauthausen i Gusen, którzy zginęli w Zamku Hartheim.

II Wojna Światowa – Zamek Hartheim

Zamek Hartheim to miejsce, gdzie nazistowski reżim przeprowadzał masowe mordy na osobach niepełnosprawnych i chorych psychicznie podczas II wojny światowej. Była to część „Akcji T4”, w wyniku której zginęło blisko 30 tysięcy ludzi w latach 1940-1945.

Zamek Hartheim
Zamek Hartheim / fot. Wikimedia Commons

Rodziny polskich ofiar hitlerowców poszukiwane

Wiele polskich rodzin uważa, że ich bliscy zginęli w obozach koncentracyjnych Dachau lub Gusen. Jednakże, faktycznie, mogli paść ofiarą zbrodni w Zamku Hartheim.

Niemieckie władze fałszowały dokumentację obozową, co sprawiało, że informacje dotyczące miejsc śmierci były często mylące i nieprawdziwe.

Osoby, które podejrzewają, że ich bliscy zginęli w zamku, mogą skontaktować się ze Stowarzyszeniem Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych pod numerem telefonu 660 182 563.

Czytaj także: Wylicytuj obraz i pomóż chorym dzieciom

Źródło: IPN

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl