„Róbmy nierząd”. Pod takim hasłem przejdą ulicami Poznania

Ulicami Poznania przejdzie pierwszy Antykapitalistyczny Marsz Równości pt. „Róbmy nierząd”. Wydarzenie koliduje z obchodami Poznańskiego Czerwca ‘56?

– Wydarzenie jest oddolne, apartyjne, lecz nie apolityczne. Robione od społeczności dla społeczności, bez korporacji, reklam i polityków. Nawiązując do wydarzeń, w których rocznice przejdzie marsz, będziemy mówić o prawie do wolności i chleba dla każdej osoby, niezależnie od orientacji psychoseksualnej czy tożsamości płciowej – informują organizatorzy marszu.

Antykapitaliści wyjdą na poznańskie ulice 28 czerwca o godz. 16. W tym samym czasie odbywać się będą obchody Poznańskiego Czerwca ‘56.

– Jest to rocznica ważna nie tylko dla Poznania, czyli rocznica Poznańskiego Czerwca ’56, lecz także upamiętnienie buntu w Stonewall Inn. Obie daty są dla nas ważne i symboliczne. Marsz przejdzie pod hasłem „Róbmy nierząd” – przekazali twórcy marszu.

Wydarzenie organizowane jest przez oddolną grupę osób, natomiast Manifa Poznań (Meta) oraz Kolektyw PyRA nie są jej organizatorami. Użyczają natomiast swoich przestrzeni w social mediach.

Organizatorzy nie podali ulic, jakimi przejdą. Ma to związek z odmową, jaką otrzymali od Urzędu Miasta Poznania w sprawie organizacji manifestacji na pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca. W tym samym dniu (28 czerwca) odbywać się tam będą coroczne obchody.

„Spornym miejscem ma być Plac Adama Mickiewicza oraz 100 metrów w promieniu granic jego działki, w tym część ulic Święty Marcin, Wieniawskiego, Alei Niepodległości, Towarowej czy nawet Plac Stefana Stuligrosza” – napisali przedstawiciele Kolektywu PyRA.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja udawała Kulczyka. „Wykorzystali jego twarz i głos”

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl