Rewolucja w poznańskim rowerze miejskim

Bez nowych stacji ale z nowymi rowerami. Tak od przyszłego roku będzie wyglądał system Poznańskiego Roweru Miejskiego. Na początek będzie 500 rowerów bezstacjowych. W 2022 roku na ich być już 800 – set. 

– Rok 2018 jest ostatnim, w którym obowiązuje umowa z firmą Nextbike. Przy okazji nowego przetargu, który zostanie rozpisany, postanowiliśmy więc rozwinąć poznański rower miejski o rowery czwartej generacji. W przyszłym roku po Poznaniu ma jeździć 500 takich jednośladów, a w kolejnych trzech latach, co roku będzie ich przybywać o 100 kolejnych. Łącznie w 2022 roku do dyspozycji mieszkańców będzie więc ponad 2000 rowerów – mówił na konferencji prasowej Maciej Wudarski, zastępca prezydenta.

Rower miejski czwartej generacji to jednoślad którego nie będziemy wypożyczać ze stacji, lecz z miejsca, w którym zostawił go poprzedni użytkownik. Zainstalowana aplikacja na telefonie komórkowym pokaże nam na mapie, gdzie jest najbliższy pojazd. Rowery będą wyposażone w system GPS i automatyczne zamki blokujące, nie będzie trzeba ich wpinać w stojaki na stacji czy zapinać ręcznie do sąsiedniego roweru.

Czy taki sposób wypożyczenia roweru nie spowoduje, że pojazdy będą porzucane gdzie popadnie i będą blokowały chodniki czy ulice ? Urzędnicy planują stworzyć wirtualne stacje, czyli preferowane miejsca zostawienia rowerów czwartej generacji. Za zostawienie roweru w dowolnym miejscu może być pobierana dodatkowa opłata. Chodzi o to, aby rowery nie były zostawienia w mało popularnych miejscach.

Poznański Rower Miejski cieszy się co raz większą popularnością. W 2015 roku było 37 stacji i 443 rowery.  W 2018 w Poznaniu działa już 113 punktów, w których można wypożyczyć 1227 rowerów. W zeszłym roku liczba wypożyczeń przekroczyła milion. W tym, po czterech miesiącach, już jest bardzo blisko miliona, który prawdopodobnie osiągnięty zostanie w lipcu. Prognoza na zakończenie sezonu w grudniu mówi o 1,7 miliona wypożyczeń. To ponad 60% więcej niż w zeszłym roku i 14 razy więcej w porównaniu z 2015 rokiem.

 

kontakt

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl