Remont Kolejowej na ostatniej prostej [ZDJĘCIA]

Za kilka dni zaczyna się układanie nawierzchni bitumicznej od ulicy Mottego do ulicy Potockiej. Remont Kolejowej ma, jak zapewnia miasto, zmniejszyć hałas związany z ruchem aut, podnieść poziom bezpieczeństwa i zwiększyć liczbę drzew w tej okolicy.

Remonty – Poznań

Remont Kolejowej ruszył jesienią minionego roku. Według założeń ma doprowadzić do tego, że w okolicy  pojawią się 53 nowe drzewa, ruch aut ma być spokojniejszy, co ma wpłynąć także na zmniejszenie hałasu. Pojawią się także uspokajające ruch wyniesione skrzyżowania. Większość miejsc parkingowych wykonanych zostanie z kamiennej kostki z jezdni ulicy Kolejowej. Na traktach pieszych w rejonach skrzyżowań zaprojektowano system informacji fakturowej, ułatwiający poruszanie się osobom z dysfunkcjami wzroku, wyznaczone zostały także miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Obecne oświetlenie ulicy Kolejowej zostanie zdemontowane, a w jego miejscu pojawi się nowe. W projekcie uwzględniono również budowę odwodnienia ulicy, która już się zakończyła, kanału technologicznego, przebudowę sieci telekomunikacyjnej. Nową nawierzchnię ma mieć sama ulica oraz chodniki.

Za kilka dni układana będzie już nawierzchnia bitumiczna na największym odcinku ulicy, od Mottego do Potockiej. Przewidywany termin zakończenia prac to III kwartał 2023 roku.

Zieleń na Kolejowej

Pozostawienie zieleni w czasie inwestycji było postulatem mieszkańców. W 2019 roku ZDM przeprowadził konsultacje społeczne. Wśród zgłaszanych uwag najczęściej przebijała się właśnie kwestia zieleni, choć nie tylko. Urzędnicy przekonywali, że zachowanie istniejących drzew było jednym z priorytetów tej przebudowy. Wykonana została inwentaryzacja zieleni wraz z zaznaczeniem nabiegów korzeniowych. To właśnie z tego powodu szerokość jezdni została zmniejszona do 5,5 metra, aby ochronić rosnące robinie akacjowe i ich system korzeniowy. Pierwotna koncepcja zakładała nasadzenie 45 drzew. Po analizie projektanci wskazali miejsca na kolejne. Ostatecznie będzie ich posadzonych 53 na całej długości ulicy.

Czytaj także: Hortensje, róże i berberysy sadzone są właśnie na Świętym Marcinie. A to nie koniec

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl