Rekordowy poznański budżet obywatelski. Do rozdania 20 mln zł

Aż 20 mln zł rozdysponują poznaniacy w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. To rekordowa kwota. W nowej edycji PBO czeka nas jednak więcej zmian.

Podobnie jak w poprzedniej edycji 6 mln z tej kwoty trafi na finansowanie projektów ogólnomiejskich. Na projekty rejonowe mieszkańcy miasta będą mogli wydać nie 12 – jak to miało miejsce ostatnio – ale aż 14 milionów zł. Dodatkowo maksymalna wartość takiego projektu będzie mogła wynosić nie 500, ale 600 tys. zł.

Jedną z najważniejszych tegorocznych modyfikacji jest zmiana algorytmu, który określa, jaka konkretnie kwota będzie do dyspozycji w danym rejonie. Do tej pory 70 procent całej puli rejonowej dzielone było według liczby mieszkańców miasta i na tej podstawie przekazywane do danego rejonu. Innymi słowy: im więcej osób mieszkało na danym obszarze, tym większa kwota tam trafiała. Pozostałe 30 procent dzielone było według powierzchni miasta i przekazywane do rejonów zgodnie z ich wielkością na mapie.

W PBO19 tylko połowa całej rejonowej puli będzie dzielona na podstawie liczby mieszkańców. 30 procent – jak w roku ubiegłym – rozdzielone zostanie zgodnie z powierzchnią rejonów. Pozostałe 20 procent będzie dzielone wg sumy wartości projektów zakwalifikowanych do głosowania w danym rejonie. Taka zmiana pozwoli na lepsze wykorzystanie środków z budżetu przez te rejony, których mieszkańcy okażą się najbardziej kreatywni.

Każdy poznaniak będzie mógł głosować tylko raz. Do dyspozycji będzie miał maksymalnie 3 głosy: jeden na projekt ogólnomiejski oraz dwa na projekty rejonowe. Do realizacji przeznaczone zostaną te projekty, które zdobędą najwięcej głosów, a ich wartość będzie mieścić się w określonej kwocie.

Pierwsze projekty będzie można składać tuż po weekendzie majowym: od 7 maja. Można to zrobić na elektronicznie – przez stronę www.budzet.um.poznan.pl lub pisemnie (wersję papierową należy dostarczyć lub wysłać na adres: UMP, Gabinet Prezydenta, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań).

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl