To największy grant w historii uczelni w ramach programu Erasmus+. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymał ponad 3 miliony euro na wyjazdy studentów i pracowników w ramach edycji 2025.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu może pochwalić się historycznym sukcesem. W tegorocznej edycji programu Erasmus+ (komponent KA131) uczelnia otrzymała najwyższy jak dotąd grant – 3.006.920,00 euro, czyli blisko 13 milionów złotych. To aż 36% więcej niż w ubiegłym roku.
– Ta kwota umożliwi sfinansowanie wyjazdów zagranicznych dla niemal tysiąca osób – informuje prof. Tomasz Brańka, koordynator programu Erasmus+ na UAM.
Szczególny nacisk położono w tym roku na mobilność pracowników uczelni – zarówno dydaktycznych, jak i administracyjnych. Jak wyjaśnia prof. Brańka, przez wiele lat środki na ten cel były ograniczone. – W 2024 roku mieliśmy do dyspozycji 64 miejsca dla wykładowców i 65 dla pracowników administracji. Teraz liczby te wzrosły do odpowiednio 151 i 138 miejsc – podkreśla.
Uczelnia otrzymała również maksymalne możliwe dofinansowanie – 40 tysięcy euro – na organizację pięciu Blended Intensive Programmes (BIP). To innowacyjne kursy, które łączą nauczanie online z krótkimi pobytami zagranicznych studentów na UAM.
Czym jest Erasmus+?
Erasmus+ to program Unii Europejskiej wspierający edukację, szkolenia, młodzież i sport. W szkolnictwie wyższym obejmuje m.in. mobilność studentów (np. semestralne wyjazdy na studia lub praktyki) oraz mobilność pracowników uczelni (wyjazdy dydaktyczne i szkoleniowe). Program działa w Polsce już od ponad dwóch dekad, a UAM od samego początku aktywnie bierze w nim udział.
Rekordowy grant to nie tylko powód do dumy dla poznańskiej uczelni, ale także szansa dla setek studentów i pracowników, by zdobywać doświadczenie za granicą, rozwijać kompetencje językowe i budować międzynarodowe kontakty.
– Cieszy nas, że możemy dać jeszcze większej liczbie osób możliwość nauki i pracy w międzynarodowym środowisku – podsumowuje prof. Brańka.