Receptura prosto ze średniowiecza

Chemicy z UAM odtworzyli unikatową średniowieczną masę barwiącą. Zrobili to w taki sposób, w jaki przygotowywano ją w średniowieczu. Masa stanowi kluczowy element prac konserwatorskich przy odtwarzaniu rysunku na średniowiecznej płycie nagrobnej małżeństwa Rabenstorpów w kościele św. Jana Ewangelisty w Szczecinie.

– Skład masy barwiącej okazał się unikatowy – smoła drzewna z dodatkiem rozdrobnionego pirytu, podobnie jak odkryta technologia jej stosowania – w formie emulsji – mówi prof. Jerzego J. Langer z Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii Wydział Chemii UAM. Materiał barwiący odtworzono z dużą precyzją w aspekcie chemicznym, jak i mikrostrukturalnym, mając na względzie, aby wszystkie zastosowane komponenty i operacje były dostępne w średniowieczu. Można wręcz mówić o skopiowaniu oryginalnej masy barwiącej i technologii jej użycia – dodaje profesor.

Nad przygotowaniem masy, pracowali naukowcy z pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii Wydział Chemii UAM. Masę wykorzystano przy pracach konserwatorskich rysunku na średniowiecznej płycie nagrobnej małżeństwa Rabenstorpów w kościele św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Zabytek należy do grupy kamiennych płyt nagrobnych zdobionych rytami, wykonywanych w Europie okresie od XIII w. do XVI w. (m.in. w Lublinie). Ryty wypełniane były ciemną masą.

fot. tablica przed nałożeniem masy barwiącej – materiały prasowe

 

fot. tablica po konserwacji – materiały prasowe

Zabiegi konserwatorskie wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków mgr Aleksandry Niedziółki ze Szczecina. W przygotowaniu jest wspólna publikacja wyników badań i rezultatów prac konserwatorskich.

 

kontakt

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl