Ważne

Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+. Poznań wypadł poza czołówkę

Poznańskie liceum, które rok temu było na 6. miejscu w ogólnopolskim rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+, wypadło poza TOP 10. Znalazło się na 11. miejscu. Pozytywny natomiast jest fakt, że w Wielkopolsce nie ma szkół „nieprzyjaznych”. Sprawdź ranking.

W środę, 24 kwietnia zaprezentowano ranking szkół przyjaznych LGBTQ+. W celu przygotowania zestawienia zebrano ponad 20 tysięcy ankiet. Osoby uczące się w szkołach ponadpodstawowych, oceniają swoje placówki pod kątem tolerancji, otwartości, bezpieczeństwa i przyjazności wobec społeczności LGBTQ+.

W ten sposób uzyskiwana jest sześciostopniowa skala. Szkoły z najwyższymi wynikami otrzymały zieloną gwiazdkę oznaczającą szkołę przyjazną oraz tęczową oznaczającą szkołę przyjazną i zaangażowaną.

Szkoła otwarta na młodzież LGBTQ+ jest m.in. szkołą otwartą na różnorodność i wsłuchującą się w to, co młode osoby mają do zaoferowania.

Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+
Marsz Równości w Poznaniu (fot. Łukasz Gdak)

TOP 10 w Polsce:

Na 10 liceów, aż 5 jest z Warszawy. Na pierwszym miejscu znalazło się I Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy, drugie XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy, a trzecie – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu. Pełną listę krajową można sprawdzić na oficjalnej stronie.

– Pytania dotyczą różnych stref dbania o bezpieczeństwo w szkołach. W tym roku pojawiło się np. pytanie, jak zareagowałoby grono pedagogiczne na sytuację, w której jednopłciowa para chciałaby iść na studniówkę. Ankieta była rozpowszechniona poprzez kod QR na naszych plakatach, naklejkach, a także poprzez bezpośrednie pisanie i wysyłanie jej do uczniów uczących się w danych szkołach – mówi Alicja Kaleta, koordynatorka rankingu w Poznaniu.

Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące nr 38 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu w zeszłym roku zajęło szóste miejsce w całej Polsce. W tym roku znalazło się na jedenastym miejscu.

– Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy to wynika ze zmian kadrowych czy zaangażowania uczestników ankiet. Natomiast szkoły z Poznania są w wielkopolskim top 10 i są zaznaczone na tęczowo, czyli są przyjazne i zaangażowane. Oznacza to, że uczniowie i nauczyciele wspierają się w kwestiach bezpieczeństwa i tolerancji. To, że dane liceum znalazło się niżej, nie oznacza, że jest nietolerancyjne. Pozostaje kwestia zwycięstwa w głosowaniu – dodaje Kaleta.

Alicja Kaleta
Alicja Kaleta (fot. Łukasz Gdak)

TOP10 w Wielkopolsce:

  • 1. Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące nr 38 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu (Szkoła przyjazna i zaangażowana)
  • 2. VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu (Szkoła przyjazna i zaangażowana)
  • 3. II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu (Szkoła przyjazna i zaangażowana)
  • 4. II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie (Szkoła przyjazna i zaangażowana)
  • 5. Private High School Gaudium Et Studium w Poznaniu (Szkoła przyjazna i zaangażowana)
  • 6. Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu (Szkoła przyjazna i zaangażowana)
  • 7. II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu (Szkoła przyjazna)
  • 8. I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu (Szkoła przyjazna)
  • 9. Liceum Dwujęzyczne z Oddziałami Międzynarodowymi International School of Poznań (Szkoła przyjazna)
  • 10. Technikum Komunikacji w Poznaniu (Szkoła umiarkowanie przyjazna)

Ranking dzieli szkoły na: przyjazną, przyjazną i zaangażowaną, umiarkowanie przyjazną i nieprzyjazną. W Poznaniu nie znalazła się żadna szkoła nieprzyjazna, jednak znalazły się szkoły umiarkowanie przyjazne, czyli takie, które są w kolorze pomarańczowym na mapie.

– Można tam zaobserwować różnego rodzaju zachowania ze strony uczniów lub nauczycieli, które świadczą o braku tolerancji lub szacunku. Jest to m.in. Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu i XV Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu – wyjaśnia Alicja Kaleta.

Wojewoda o rankingu szkół przyjaznych
Karolina Fabiś-Szulc (fot. Łukasz Gdak)

Po raz pierwszy ze wsparciem rządu

W tym roku po raz pierwszy ranking objęto patronatem rządowym. Wsparcie dla inicjatywy wyrazili: ministra edukacji narodowej, ministra ds. równości oraz rzecznik praw dziecka.

– Poprzednie edycje nie miałyby szansy, aby odbyć się w Wojewódzkim Urzędzie Wielkopolskim [gdy wojewodą był przedstawiciel PiS-u – przyp. red.], więc pod tym względem jest to wyjątkowe wydarzenie. Jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy Wielkopolan i Wielkopolanek. Chcemy, żeby szkoły były otwarte, a każdy uczeń i uczennica dobrze się w nich czuły – powiedziała Karolina Fabiś-Szulc, I wicewojewoda wielkopolski.

Jak dodała poprzednie edycje miały negatywny wydźwięk dla byłego ministra nauki i szkolnictwa, Przemysława Czarnka, a także ówczesnego rzecznika praw dziecka – Mikołaja Pawlaka. To paradoksalnie spowodowało, że poznańskie i wielkopolskie szkoły liczniej głosowały. Zdaniem I wicewojewody jest to aspekt, któremu trzeba się przyjrzeć, aby jeszcze bardziej rozpowszechnić uczestnictwo i promocję tego typu inicjatyw. Z kolei Alicja Kaleta dodaje, że wcześniej, bez wsparcia rządu, były szkoły, które zajmowały wysokie miejsce w rankingu, ale dyrektorzy odmawiali przyjęcia nagród, ponieważ chcieli uniknąć piętnowania ze strony państwa.

– Teraz przy rekrutacji dana szkoła może pochwalić się rankingiem, ponieważ wielu uczniów patrzy na to, czy szkoła jest bezpieczna i czy będą mogli się w niej czuć komfortowo. Tego typu inicjatywa na pewno pomaga w wyborze – kończy Kaleta.

LGBT, ranking szkół przyjaznych
fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: W Poznaniu odbędzie się festiwal LGBT+. Potrwa tydzień

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl