We wtorek Rada Miasta Poznania jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie podwyżek czynszów i innych opłat w Poznańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego (PTBS). „Gwałtowny wzrost czynszów i kosztów kredytów dla najemców w zasobach lokalowych PTBS spowoduje pogorszenie jakości życia wielu mieszkańców miasta pracujących i płacących podatki w Poznaniu, których nie będzie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych” – czytamy w dokumencie.
Podczas sesji poznańscy radni omawiali sprawę podwyżek czynszu w lokalach PTBS. Wspólnym wysiłkiem wszystkich kół udało się przyjąć stanowisko, w którym rada zaapelowała o ponowne przeanalizowanie wzrostu opłat i konieczność znalezienia kompromisu.
W stanowisku radni zwracają się do prezydenta Jacka Jaśkowiaka o przedstawienie rzetelnych wyliczeń kosztów eksploatacji i obciążeń kredytowych mieszkań w PTBS w programie najmu zwykłego i najmu z dojściem do własności.
„Gwałtowny wzrost czynszów i kosztów kredytów dla najemców w zasobach lokalowych PTBS spowoduje pogorszenie jakości życia wielu mieszkańców miasta pracujących i płacących podatki w Poznaniu, których nie będzie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Najbardziej narażone są osoby mniej zamożne w wieku senioralnym, samotne i wychowujące dzieci” – podkreślili radni.
Apel do PTBS i prezydenta Jaśkowiaka
Poznańscy radni zwrócili też uwagę na brak transparentności w sposobie regulowania zobowiązań kredytowych oraz wysokie koszty w obu systemach PTBS. Ich zdaniem wywołuje to ogromne zaniepokojenie, co w dalszym kroku skłania najemców do wchodzenia na drogę sądową w celu podważania zasadności podwyżek.
„Mieszkańcy, którzy zaufali miastu i często wpłacili wysokie partycypacje finansowe, stoją dzisiaj przed widmem utraty wymarzonego mieszkania. Wielu mieszkańców niepokoi wizja pozostania bez środków do życia po zapłaceniu wysokiego czynszu” – napisali.
Radni oczekują od PTBS skonkretyzowania propozycji, które 17 lutego zostały przedstawione na posiedzeniu komisji transportu i polityki mieszkaniowej. Podkreślają oni konieczność przygotowania propozycji również dla najemców wszystkich programów.
„Rada Miasta Poznania apeluje do prezydenta Poznania o poczucie odpowiedzialności i rozwagę, aby utrzymać program, z którego miasto było dumne i który dawał mieszkańcom Poznania poczucie, że żyją w nowoczesnym europejskim mieście, gdzie realizowane są potrzeby mieszkaniowe zarówno osób młodych, jak i w wieku senioralnym” – zakończono.
Nie otrzymali mieszkań za darmo
Przyjęte stanowisko przedstawiła radna PiS Ewa Jemielity, która upomniała się o najemców tzw. klasycznego TBS. – Szczególnie uciążliwe są dla nich wysokie koszty zarządzania zasobem, wysokie koszty eksploatacji i brak możliwości kontroli wydatków. Ponadto, brak transparentności, a także, zdaniem mieszkańców, lekceważenie – wymieniała.
Radna przypomniała, że również najemcy spłacają kredyty zaciągnięte przez miasto, dzięki którym wybudowano budynki mieszkalne. – Nie możemy traktować ich jak osoby, które dostały coś za darmo od miasta – zaznaczyła.
Z kolei radny KO Wojciech Kręglewski podkreślał, że sytuacja jest spowodowana brakiem właściwej komunikacji z mieszkańcami. – PTBS jest spółką prawa handlowego, ale jest także przedsięwzięciem społecznym, dlatego wszyscy uczestnicy programów są partnerami dla PTBS-u, a nie tylko użytkownikami mieszkań – stwierdził przewodniczący komisji transportu i polityki mieszkaniowej.
Podwyżki w PTBS
17 stycznia PTBS poinformował o zmianie stawki czynszu, która ma wejść w życie od 1 maja 2023 roku.
Spółka argumentowała podwyżki wieloma czynnikami zewnętrznymi takimi, jak: wzrost kosztów finansowych, zwłaszcza odsetek związanych z obsługą kredytów i pożyczek zaciągniętych na budowę lokali mieszkalnych. PTBS dodatkowo wskazywał na inflację i podwyższenie kwoty minimalnej od stycznia i lipca 2023 roku, a także wzrost kosztów energii i cen materiałów i usług budowlanych.
„Podwyżka stawki czynszu jest niezbędna do pokrycia wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości w stanie niepogorszonym oraz realizowania zadań wynikających z obowiązujących przepisów prawa” – informował PTBS w swoim oświadczeniu.
Zobacz też: „PTBS robi z nas bezmyślne bankomaty”. Radni zajęli się sprawą podwyżek czynszu