Byli krok od likwidacji klubu

Poznańskie żużlowe Skorpiony uratowane. Po tym, jak ze sponsorowania klubu i obietnicy wybudowania nowego oświetlenie wycofała się firma Enea, nad PSŻ Poznań zawisły czarne chmury. Dziś już wiadomo, że zawodnicy klub pojadą w tegorocznych rozgrywkach, bo jest nowy sponsor a miasto zadeklarowało, że pomoże w budowie nowego oświetlenia.

We wrześniu ubiegłego roku klub PSŻ Poznań poinformował, że dostał zaproszenie, aby jeździć w rozgrywkach Metalkas 2.Ekstraligi w sezonie 2024. Musiał jednak spełnić kilka wymagań. Jednym z nich było to, aby zapewnić oświetlenie poznańskiego stadionu. Okazało się, że miasto nie wyłoży kilku milionów złotych na jupitery. Klub wtedy zagroził, że w takim razie poznański żużel przestanie istnieć.

Z pomocą przyszła wtedy firma Enea Oświetlenie, która po namowach posła Bartosza Wróblewskiego zgodziła się sfinansować oświetlenie. W październiku, tuż przed wyborami, podpisano w tej sprawie list intencyjny. Poseł Wróblewski chwalił się tym w Internecie.

Kilkanaście dni temu okazało się, że firma Enea Oświetlenie wycofała się jednak z umowy.

– W związku z powyższym nasz klub znalazł się w niespodziewanej sytuacji zarówno finansowej, jak i infrastrukturalnej. Chcielibyśmy jednak podkreślić, że robimy wszystko, aby nie miało to wpływu na drużynę PSŻ Poznań, a także na wymogi regulaminowe, jakie musimy spełnić w kontekście jazdy w #Metalkas2Ekstraliga . Żużel w Poznaniu robimy dla Was – kibiców i będziemy walczyć, aby czarny sport w stolicy Wielkopolski prosperował na jak najwyższym poziomie – napisali kilka dni temu przedstawiciele PSŻ Poznań w oświadczeniu.

Co gorsza okazuje się, że główna spółka Enea wycofała się ze sponsorowania poznańskiego klubu żużlowego.

Dziś jednak wiadomo, że sprawy obróciły się o 180 stopni. Nowym sponsorem klubu została firma z branży budowlanej Orzechowa Osada, a Miasto zadeklarowało, że przeznaczy 800 tysięcy między innymi na budowę oświetlenia, które będzie zgodne w wymogami 2. Ekstraligi Żużlowej.

fot. Ł. Gdak

– Wiemy, po deklaracji zastępcy prezydenta pana Jędrzeja Solarskiego, że jest gotowy projekt. Mamy też nadzieję, że nie będzie większych problemów z realizacją tych projektów, związanych między innymi z oświetleniem czy budową odwodnienia liniowego. Dzięki temu w kolejnych sezonach też będziemy mogli przystępować do rozgrywek w ramach 2. Ekstraligi Żużlowej – mówi Marcin Czaiński, członek zarządu PSŻ Poznań.

PSŻ Poznań będzie miało oświetlenie na stadionie / fot. Ł. Gdak

– W przebudowę całego kompleksu sportowego, chcemy przeznaczyć w sumie 7 milionów złotych. Bo oprócz toru żużlowego i całej potrzebnej do rozgrywania spotkań infrastruktury, chcemy aby boisko zostało pokryte sztuczną trawą, aby tu mogły być rozgrywane także inne zawody – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

czytaj także: Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej zawieszony w PZPN-ie

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl