Poseł odwołany z rady poznańskiego instytutu. „Nie otrzymałem ani złotówki”

Donald Tusk odwołał członków instytutów zależnych od rządów. Decyzja premiera ma konsekwencje również dla poznańskiego Instytutu Zachodniego, jednostki badawczej istniejącej od 1945 r.

Głównym przedmiotem zainteresowania zespołu pracowników naukowych Instytutu Zachodniego były stosunki polsko-niemieckie, okupacja hitlerowska w Polsce, Ziemie Zachodnie i Północne, historia i współczesność Niemiec. Z czasem jednak rozszerzyła się tematyka badawcza, którą wyznaczyło hasło Polska – Niemcy – Europa.

Odwołano radę Instytutu Zachodniego

W ciągu ostatnich lat w radzie jednostki zasiadali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Jednym z nich był poseł Szymon Szynkowski vel Sęk, który na mocy decyzji Donalda Tuska został odwołany z funkcji.

– Rada Instytutu Zachodniego jest społeczna, nie otrzymałem ani złotówki za pracę w niej, ale jak widać, dezinformacja niesie się wspaniale, odciągając uwagę od istoty rzeczy – chęci zlikwidowania np. Instytutu Zachodniego – jednostki z 80 letnią tradycją – przekonuje Szynkowski vel Sęk.

Na słowa posła PiS zareagowała Katarzyna Kierzek-Koperska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

„Instytuty powinny być apolityczne. Mamy sporo naukowców niedziałających jako politycy. Potrzeba nam przejrzystości życia publicznego” – napisała w mediach społecznościowych.

Zobacz też: Kary dla posiadaczy kopciuchów. Strażnicy zapowiadają kontrole

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl