Przepis działa od tygodnia. Parkingi depozytowe są zapełnione

14 marca 2024 roku weszły w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy.

Nowe przepisy przewidują, że sąd może orzec utratę pojazdu, jeśli kierowca zostanie złapany z zawartością alkoholu w organizmie wynoszącą co najmniej 1,5 promila lub 0,75 mg/dm sześć. w wydychanym powietrzu.

Nadal obowiązują też dotychczasowe sankcje, takie jak kara więzienia do 3 lat. Zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz kara finansowa w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych. Nowa kara staje się kolejnym środkiem zapobiegającym nieodpowiedzialnemu zachowaniu na drogach. Dodatkowo dla kierowców, których zatrzyma policja za jazdę w stanie nietrzeźwości po raz drugi w ciągu dwóch lat, konfiskata pojazdu będzie bezwarunkowa.

Po tygodniu działania nowych przepisów, wielkopolska policja przedstawiła pierwsze statystyki. Okazuje się z nich, że pijacy za kółkiem mimo drastycznych kar nie zniknęli.

Od 14 marca do 20 marca policja zajęła 7 aut, które ulegną przepadkowi. To jednak nie jedyne dane.

– Nietrzeźwych kierowców kwalifikujących się na przepadek samochodu zatrzymaliśmy jeszcze 37. Ponieważ jechali jednak oni nie swoimi autami, to będzie wdrożona procedura przepadku równowartości tych pojazdów wyrażona w złotówkach.

czytaj także: Jechał po pijaku. Policja zatrzymała Volvo, ale je wydała

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl