Prokuratura Regionalna w Poznaniu: CBA zatrzymało biznesmena Ryszarda K. i adwokata Romana Giertycha

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu zatrzymali m.in. biznesmena Ryszarda K. i adwokata Romana Giertycha – poinformowała Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Do zatrzymania doszło w czwartek. Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali grupę osób zamieszanych w sprawę wyprowadzenia kwoty niemal 92 mln złotych z giełdowej spółki deweloperskiej.

Zarzuty w tej sprawie dotyczą wyłudzenia 92 mln złotych z jednej z giełdowych spółek deweloperskich, przywłaszczenia pieniędzy oraz wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach. Śledztwo dotyczy lat 2010-2014. Po wykonaniu czynności z podejrzanymi, prokuratorzy będą podejmować decyzje odnośnie stosowania środków zapobiegawczych. Nie mogę zapewnić, że czynności z zatrzymanymi zostaną przeprowadzone jeszcze dzisiaj. Więcej będę mogła powiedzieć zapewne jutro – powiedziała redakcji Głosu Wielkopolskiego  prokurator Anna Marszałek, rzecznik poznańskiej Prokuratury Regionalnej.

Wśród zatrzymanych są m.in. biznesmen Ryszard K., adwokat Roman G. oraz byli członkowie zarządu spółki.

W komunikacie dodano, że po doprowadzeniu do prokuratury zatrzymani usłyszą zarzuty przywłaszczenia środków spółki i wyrządzenia jej szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Zarzucanych czynów mieli dopuścić się w latach 2010-2014.

Przeszukanie w domu Romana Giertycha, pod Warszawą, zakończyło się w nietypowy sposób. Adwokat zasłabł i stracił przytomność w trakcie czynności wykonywanych przez agentów CBA. W czwartek, po godzinie 18, karetka zabrała go do szpitala. Nie wiadomo, kiedy zostanie przesłuchany.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl