Prochy zmarłych spoczną wśród drzew. Nowa forma pochówku w Poznaniu

Na poznańskim cmentarzu komunalnym na Junikowie powstał Las Pamięci. Na zbiorowej kwaterze wśród drzew można składać biodegradowalne urny z prochami zmarłych.

BEZ NAGROBKÓW

Nowe miejsce pochówków na junikowskim cmentarzu docelowo ma umożliwiać rodzinom zmarłych rozsypywanie prochów ich bliskich, jednak aktualnie prawo w Polsce nie dopuszcza takiej formy dlatego zarządcy cmentarza wpadli na inny pomysł. Na prostokątnej kwaterze o powierzchni około 180 metrów kwadratowych, można składać prochy w biodegradowalnych urnach. Taki pochówek ma być naturalny i minimalistyczny. Oprócz dwóch płyt, na których mogą pojawić się imiona i nazwiska zmarłych, nie będzie tutaj nagrobków czy innych oznaczeń osób, które zostały pochowane.

Las Pamięci umożliwia kontemplację i wspominanie zmarłych wśród szumu drzew. Opadające jesienią liście i leśna ściółką są naturalnym wystrojem tego szczególnego miejsca pamięci, a przy tym naturalną aranżacją, której nie trzeba sprzątać, poprawiać i dodatkowo dekorować. – czytamy na stronie miasta.

JAK ZNALEŹĆ LAS PAMIĘCI?

Kwatera znajduje się na skraju cmentarza na Junikowie. Aby tam trafić należy iść ścieżką, która prowadzi do wyjścia z nekropolii przy ulicy Owczej. Las Pamięci oznaczony jest numerem 40. Podobne pole znajdowało się już wcześniej na tym samym cmentarzu od strony ulicy Grunwaldzkiej jednak w tamtej lokalizacji nie było drzew. Miasto planuje stworzenie Lasu Pamięci również na cmentarzu na Miłostowie.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl