Tu ma stanąć nowy Teatr Muzyczny. Są jednak małe komplikacje

Budowa nowej siedziby Teatru Muzycznego „napotkała” na przeszkody. Coraz pewniejsze, że realizacja inwestycji się opóźni.

Planowana od kilku lat nowa siedziba Teatru Muzycznego miała powstać przy skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośnej, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej. W 2021 roku projekt uzyskał pozwolenie na budowę, a rozpoczęcie prac zaplanowano na 2023 rok. Ostatecznie jednak przetarg na wykonanie inwestycji rozstrzygnięto dopiero w listopadzie 2022 roku. Inwestor zamierzał przeznaczyć na budowę 344 miliony złotych, jednak oferty przekraczały ten budżet. Firma Adamietz wyceniła projekt na nieco ponad 390 milionów złotych, a Dekpol Budownictwo na ponad 462 miliony złotych.

Problemy przetargowe

Mimo wyboru tańszej oferty firmy Adamietz, przetarg unieważniono na początku roku po odwołaniu złożonym przez Dekpol Budownictwo. Komisja przetargowa ponownie przeanalizowała oferty i w kwietniu wybrała firmę Adamietz.

19 czerwca Krajowa Izba Odwoławcza uznała argumenty Dekpol Budownictwo za zasadne, co zmusiło Teatr Muzyczny do odrzucenia oferty Konsorcjum Adamietz. Teatr oczekuje na pisemne uzasadnienie wyroku KIO oraz analizę prawną, a ostateczne decyzje dotyczące przetargu mają zapaść w lipcu.

Zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski, w rozmowie z „Radiem Poznań” przyznał, że budowa może się opóźnić o 4-5 miesięcy. Wykluczono możliwość wyboru droższej oferty firmy Dekpol Budownictwo ze względu na brak funduszy. Wszystko wskazuje na to, że władze powtórzą przetarg.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego

Projekt nowej siedziby Teatru Muzycznego przewiduje widownię na prawie 1200 miejsc, salę kameralną na ponad 300 miejsc, przestrzeń koncertową na 150 miejsc, foyer oraz restaurację z salą bankietową. Co więcej, przy budynku ma powstać Park Wody i Muzyki z zbiornikiem wodnym zasilanym wodą retencjonowaną z dachu teatru, kładkami dla pieszych oraz ścieżką edukacyjną z wodno-muzycznym motywem. Początkowo planowano zakończenie inwestycji na 2027 rok, jednak obecne problemy mogą wydłużyć termin.

Teatr Muzyczny w Poznaniu (wizualizacje / fot. Teatr Muzyczny)

Czytaj też: Rozpoczął się oscarowy festiwal. W samym centrum Poznania

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl