Problemy w ruchu lotniczym w Wielkiej Brytanii. Utrudnienia też w Poznaniu

Ruch lotniczy nad Wielką Brytanią został ograniczony z powodu bliżej niesprecyzowanego problemu technicznego – przekazało krajowe centrum kontroli lotów (NATS). W związku z tym odwołany zodostał rejs z Manchesteru do Poznania.

Pierwszy komunikat opublikowano w poniedziałek, 28 sierpnia po godzinie 13.00 czasu polskiego, najnowszy po godzinie 15.00.

Awaria w Wielkiej Brytanii

„Dzisiejszy poranny problem techniczny wpływa na naszą zdolność do zautomatyzowanego przetwarzania planów lotów. Dopóki nasi inżynierowie nie rozwiążą tego problemu, plany lotów są wprowadzane ręcznie, co oznacza, że nie możemy ich przetwarzać z taką samą wydajnością. Dlatego zastosowaliśmy ograniczenia w przepływie ruchu. Nasi eksperci analizują wszystkie możliwe rozwiązania, aby jak najszybciej naprawić tę usterkę” – napisano w oświadczeniu NATS.

„Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa każdego lotu w Wielkiej Brytanii i zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby zminimalizować wpływ usterki na ruch lotniczy. Prosimy o kontakt z liniami w celu uzyskania informacji, jak może to wpłynąć na lot. Przepraszamy za spowodowane tym zakłócenia” – dodano.

Nie podano żadnych informacji, co mogło spowodować awarię ani jak długo może potrwać jej usuwanie.

Szkocka regionalna linia lotnicza Loganair przekazała na platformie X, że doszło do awarii systemów komputerowych w całej sieci kontroli ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii.

Na poznańskiej Ławicy nie wyląduje więc samolot z Manchesteru, który miał pojawić się w stolicy Wielkopolski o godz. 19.35. Opóźniony jest przylot samolotu z Edynburga oraz wylot do Edynburga i Dublina.

Zobacz też: Ławica pierwsza w Polsce. Lotnisko będzie produkować zielony wodór

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl