Prezydencki szczyt na Zamku Królewskim. Podpisali ważny dokument

Na Zamku Królewskim w Poznaniu odbył się Szczyt Wolności i Solidarności. Udział w nim wzięli prezydenci Polski, Łotwy, Węgier i Albanii. Spotkanie odbyło się tuż po uroczystościach 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Zwieńczeniem prezydenckiego spotkania było podpisanie „Deklaracji Poznańskiej”.

Z okazji 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku udział w uroczystościach wzięli prezydenci kilku europejskich miast. Po obchodach, które w tym roku odbyły się w Auli Uniwersyteckiej UAM, głowy państw przejechały na Zamek Królewski. Tam odbył się Szczyt Wolności i Solidarności.

Spotkanie podkreśliło znaczenie wydarzeń z 1956 roku, do których doszło w stolicy Wielkopolski. Obecność najwyższych przedstawicieli kilku państw europejskich było znakiem solidarności i rozumienia historii kraju i regionu.

Na zakończenie szczytu przywódcy Polski, Łotwy, Węgier i Albanii podpisali „Deklarację Poznańską”, czyli dokument podkreślający, że to właśnie tu, w Poznaniu doszło do wydarzeń, które przełożyły się na zmiany w kraju i Europie.

fot. źródło: MN w Poznaniu

Po zakończeniu Szczytu Wolności i Solidarności prezydenci pojechali do Murowanej Gośliny, gdzie obejrzą plenerowe widowisko „Orzeł i Krzyż” opowiadające o historii naszego kraju.

Czytaj także: Poznań pamięta nie tylko od święta

Aleksandra Wróblewska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl