54-latek trzymał krokodyla nilowego w skandalicznym miejscu

54-letni mieszkaniec dzielnicy Pogoń w Sosnowcu przetrzymywał u siebie na posesji dwa krokodyle nilowe. Na miejsce przyjechała policja. Jeden był ukryty w przybudówce w garażu. W basenie znajdował się drugi, ale martwy.

Trzymał niebezpiecznego krokodyla w przybudówce

O postępowaniu w sprawie posiadania żywych zwierząt gatunków niebezpiecznych poinformowała w czwartek, 4 maja rzeczniczka komendy miejskiej w Sosnowcu mł. asp. Katarzyna Cypel-Dąbrowska.

Krokodyla uratowali policjanci, straż pożarna i pracownicy poznańskiego zoo. To właśnie do ogrodu zoologicznego w Poznaniu trafiło żywe zwierzę.

Jak poinformowała mł. asp. Katarzyna Cypel-Dąbrowska w związku z tym zdarzeniem prowadzone jest postępowanie dotyczące posiadania i przetrzymywania zwierząt gatunków niebezpiecznych. Zakres i kwalifikacja sprawy może się jednak zmienić. Policjanci badają, w jaki sposób 54-latek wszedł w posiadanie krokodyli.

Ustawa o ochronie przyrody zabrania, z wyłączeniem m.in. ogrodów zoologicznych, przetrzymywania, posiadania, sprowadzania z zagranicy, sprzedaży, wymiany, wynajmu, darowizny i użyczania podmiotom nieuprawnionym do ich posiadania żywych zwierząt gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. Mężczyźnie grozi teraz do pięciu lat pozbawienia wolności.

Krokodyl jest bezpieczny w zoo w Poznaniu

Pracownicy poznańskiego zoo przetransportowali krokodyla do poznańskiego zoo. Ma on ok. 3 metrów i jest w złym stanie fizycznym. Mimo tego wygrzał się i wszedł do basenu.

– […] Zwierzę przebywało bardzo długo w fatalnych warunkach utrzymania w wodzie ze zmacerowanymi zwłokami samicy – towarzyszki, bardzo obawiamy się efektów zatrucia, które ze względu na specyficzny metabolizm krokodyli mogą ujawnić się z czasem. To była bardzo trudna akcja ratownicza – poinformowali w mediach pracownicy poznańskiego zoo.

Wiceprezydent Poznania nazwał go Ancalagonem, czyli imieniem smoka z literackiego świata J.R.R. Tolkiena.

Zwierzęta te są zagrożone przez utratę siedlisk i kłusownictwo. Wiele krajów afrykańskich objęły zwierzęta ochroną. W niektórych rejonach organizowane są programy ich hodowli w celu ochrony gatunku i uzyskania z niego surowców w sposób zrównoważony.

Czytaj też: Nietypowy transparent w Poznaniu… Zachęca do sprzątania po psie

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl