Poznańskie ZOO potrzebuje pomocy. Tym razem z… nowym lokatorem

Poznańskie ZOO wzbogaciło się o nowego mieszkańca. Do Poznania przyjechał z Łodzi.


Kitanka lisia nowym mieszkańcem ZOO

Kitankę lisią, bo nią jest nowe zwierzę, można oglądać w pawilonie zwierząt nocnych w Nowym Zoo w Poznaniu. Samczyk niedawno skończył rok. Przez to, że prowadzi nocny tryb życia, oglądać można go dzięki czerwonemu oświetleniu, które dla kitanki jest neutralne. Trzeba zaznaczyć jednak, że kitanki nie są fanami światła. Pracownicy ZOO przypominają, że w pawilonie ze zwierzętami nocnymi, ze względu na ich dobro, nie wolno świecić ani latarkami, ani telefonami.

Kitanka lisia – co to za zwierzę?

Kitanka lisia to torbacz z niepustynnej części Australii. Ciekawostką jest ciąża tego gatunku. Trwa bardzo krótko – mniej więcej 18 dni. Krótki okres ciążowy to cecha charakterystyczna torbaczy. To, że trwa ona tylko kilkanaście dni, wynika z tego, że w jej trakcie nie wykształca się łożysko. Małe „torbaczątka” dorastają w fałdzie skórnym matki, czyli tzw. torbie, skąd nazwa „torbacze”.

Ile kitanek lisich jest w Poznaniu?

W tej chwili w poznańskim ZOO żyje tylko jedna kitanka lisia. Samiczka dołączy nieco później, kiedy samiec – jak informują opiekunowie na Facebooku ogrodu zoologicznego – „ogarnie nowe miejsce zamieszkania”. Opiekunki katanki lisiej wspomniały, że nowy mieszkaniec ZOO nie ma jeszcze imienia. Mile widziane wszelkie propozycje.


Czytaj także: Zostań domem tymczasowym dla psa na zimę. Trwa nabór

Weronika Rogowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl