Poznań zamieni się w jedną wielką księgarnię. Przyjedzie ponad 100 autorów m.in. Mariusz Szczygieł i Carla Montero

To wydarzenie, którego żaden mól książkowy nie odpuści. Do Poznania przyjadą uznani pisarze i pisarki. Wśród gości Poznańskich Targów Książki i Targów Edukacyjnych są m.in. Mariusz Szczygieł, Wojciech Chmielarz, Łukasz Orbitowski, Ryszard Ćwirlej i autorka bestsellerów w Hiszpanii – Carla Montero. Udział jest darmowy. W programie tysiące nowości wydawniczych, promocje i atrakcje dla rodzin z dziećmi.

Spis treści:

  • Znani pisarze i pisarki przyjadą do Poznania
  • Książki są dla dorosłych i dzieci
  • Strefy tematyczne i książki na… TikTok-u
  • Gdzie, kiedy, o której?
Tysiące książek (fot. archiwum)

Znani pisarze i pisarki przyjadą do Poznania

Od piątku, 10 marca do niedzieli, 12 marca na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się Poznańskie Targi Książki. Udział w targach weźmie ponad 170 wystawców, a na stoiskach zwiedzający będą mogli kupić zarówno klasykę literacką, jak i najnowsze propozycje wydawnicze. Tego typu wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie pojawili się na nim znani pisarze i pisarki. Przyjedzie ponad 100 wybitnych twórców. Wśród nich:

  • Antonio Iturbe
  • Carla Montero
  • Jaroslav Rudis
  • Katarzyna Bonda
  • Łukasz Orbitowski
  • Wojciech Chmielarz
  • Max Czornyj
  • Ryszard Ćwirlej

Ciekawie zapowiada się sekcja twórców gatunku „young adult”. To właśnie na niej będzie można spotkać autorów, którzy przekonują młode czytelniczki i czytelników, że książki warto czytać. Jedną z zaproszonych twórczyń będzie Katarzyna Barlińska (vel Pizgacz vel P.S. Herytiera), której powieści czytają tysiące młodych ludzi. Ponadto przyjedzie Marta Łabęcka, Monika Rutka, Weronika Marczak i Mateusz Cieślik.

Spotkania odbywać się będą równolegle na czterech scenach targowych. Na jednej z nich w ramach współpracy z Fundacją GRANDA poprowadzone zostaną spotkania z autorami kryminałów, powieści obyczajowych, książek dla dzieci, reportaży i innych gatunków. W niedzielny poranek z kolei dzieci wezmą udział w warsztatach tworzenia ilustracji książkowych.

Pełna lista autorów, którzy przyjadą do Poznania, dostępna jest na stronie targiksiazki.pl.

W ubiegłej edycji odwiedziło nas ponad 40 tys. zwiedzających. Już teraz wiemy, że ten rekord ubiegły edycji będzie pobity. Spodziewamy się około 45-50 tys. zwiedzających na terenie Targów Poznańskich – mówił Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Klasyka i nowości (fot. mat. prasowy)

Książki są dla dorosłych i dzieci

Od najmłodszych lat warto przekonywać dzieci, że książki po prostu warto czytać: dla historii, dla nauki, dla morałów, dla własnej podróży po książkowych fantastycznych światach. Przyjadą autorzy literatury dziecięcej m.in. Magdalena Galewska-Kustra, twórczyni przygód „Pucia”, a także Urlich Hube, którego sztukę „O ósmej na arce” przetłumaczono na 30 języków, odbędą się też warsztaty ilustratorskie dla dzieci w wieku 7-14 lat. Przez trzy dni targów dostępna będzie Strefa Rodzinnego Czytania.

Poznańskie Targi Książki (fot. mat. prasowe)

Strefy tematyczne i książki na… TikTok-u

Na MTP dostępne będą nie tylko książki, ale uczestnicy targów będą mogli ze sobą rywalizować na słowa w Strefie Scrabble, fani muzyki będą przebierać w blisko 10 tys. płyt winylowych z Polski i zagranicy w ramach IV odsłony Giełdy Winyli. Będzie też Strefa Komiksu!

Nowością będzie Strefa Tik-Toka. Na niej pojawią się członkowie młodzieżowej grupy TikTok BookClub. Oprócz opowieści o literaturze i social mediach będą opowiadać o cieniach i blaskach współpracy między wydawcami a TikTokerami.

– Będzie się działo bardzo dużo. To będą trzy dni fantastycznej zabawy poprzez naukę. Okazja na zdobycie nowego doświadczenia, więc wierzymy, że ten czas będzie bardzo dobrze spożytkowany – mówiła Paulina Stochniałek, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

XXVII Targi Edukacyjne

Hasłem przewodnim jest „Wielkopolski pociąg do edukacji”. Wystawcami natomiast wielkopolskie licea, technika, szkoły branżowe, szkoły policealne, szkoły językowe, a także szkoły wyższe z całego kraju. W programie pokazy, szkolenia i prelekcje.

O edukacji w pawilonie 7A opowiedzą m.in. Mariusz Szczygieł, dr Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka w latach 2008-2018, a także mistrz świata w cukiernictwie Paweł Mieszała z kultowej kawiarni Kociak w Poznaniu. Na scenie wywiady, konkursy, pokazy policji oraz rozmowy o edukacji w lokalnych szkołach mundurowych.

W programie m.in. „Smartfon jako środek dydaktyczny na lekcji”, „Pięć języków miłości – pięć sposobów budowania kompetencji emocjonalno-społecznych uczniów”, „Domowe Zero Waste”. Eksperci zdradzą jak w szkole uczyć się samodzielnego myślenia w szkole i dbać o bezpieczeństwo w sieci. Na wykłady należy się rejestrować na stronie Targów Edukacyjnych.

– Mamy już zaplanowanych ok. 40 bloków szkoleniowych. Chcieliśmy objąć swoim wsparciem takie obszary jak świat inteligencji cyfrowej i technologii, świat literatury, czy też edukacja włączająca – mówił Jarosław Jankowski, dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie.

Bawiąc uczyć, ucząc bawić (mat. prasowy)

Targi Edukacyjne to też poszerzanie kompetencji zawodowych takich zawodów jak tapicer, dekarz, mechatronik, opiekun medyczny, technik farmaceutyczny. Poza tym będzie można spróbować się w studiu nagraniowym. Dodatkowo swoją ofertę przedstawią Publiczne Biblioteki Pedagogiczne. Odbędzie się też akcja charytatywna na leczenie czteroletniej dziewczynki i koncerty wraz z pokazami akrobatycznymi. Na targach będzie też miało miejsce podsumowanie konkursu Polacy w świecie (Stany Zjednoczone) znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej.

– W tym roku nowość, przyjedzie Orkiestra Vivat, która gra w całej Europie. Orkiestra dęta, która zachwyca nie tylko grą, ale też przepięknymi kostiumami. Na ich koncertach są tłumy, więc serdecznie zapraszamy – mówi Dorota Kinal dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW i dodaje – W USA wszystko jest duże, także drogi i samochody i do nas też przyjadą duże amerykańskie auta. Nie zdradzam, jakie, żeby nasi goście mieli niespodziankę.

Gdzie, kiedy, o której?

Zarówno Poznańskie Targi Książki i Targi Edukacyjne odbywać się będą:

  • piątek (godz. 10 – 18), sobota (godz. 9 – 18), niedziela (9 – 16).
  • wydarzenia w pawilonie 5A, 7, 7A, 8, 8A. Warsztaty w Poznań Congress Center (wejście od ul. Śniadeckich)
  • Wejście główne od ul. Śniadeckich (Wejście Zachodnie), a także od strony dworca Poznań Główny (Hol Wschodni).
  • Wstęp za darmo.
Targi Edukacyjne (mat. prasowy)

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl