Wiadomo, które poznańskie szkoły zbojkotowały „podręcznik” HIT

Organizacja Wolna Szkoła stworzyła mapę placówek, w których nauczyciele i dyrektorzy nie zdecydowali się na wybór podręcznika do HIT-u autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. Wśród „Szkół wolnych od (s)HIT-u” znalazły się czołowe poznańskie szkoły ponadpodstawowe.

Podręcznik do historii i teraźniejszości od tygodni jest przedmiotem wielu dyskusji. Za dyskryminowanie dzieci poczętych metodą in vitro, przeinaczanie faktów historycznych i wiele innych poglądów autora, krytykują go zaniepokojeni nauczyciele, uczniowie, politycy i rodzice. Mimo wszystko książkę promuje sam minister edukacji Przemysław Czarnek, kuratorka Barbara Nowak, czy Tadeusz Rydzyk. Organizacja Wolna Szkoła od kilku dni sprawdza wykazy podręczników na nowy rok szkolny, a placówkom które nie zdecydowały się na podręcznik Roszkowskiego przyznaje tytuł „Szkoły wolnej od (s)HIT-u”. Dzięki wolontariuszom z różnych organizacji edukacyjnych, sporządzili także mapę, na którą udało im się wprowadzić już ponad 1300 szkół z całej Polski.

Mapa ta jest świadectwem, że nauczycielki i nauczyciele w niemal całej Polsce, korzystając ze swojego prawa do autonomicznej decyzji o wyborze podręcznika, mimo ogromnych nacisków z różnych stron, zdecydowali się ochronić uczniów i uczennice przed indoktrynacją i zapewnić im edukację dobrej jakości. Dziękujemy, wspieramy Was w Waszych decyzjach i ufamy, że w wolnej szkole skorzystacie też ze wzajemnego wsparcia – piszą na Facebooku przedstawiciele Wolnej Szkoły.  

Wśród poznańskich „Szkół wolnych od (s)HIT-u” znalazły się, między innymi: II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej, Liceum Ogólnokształcące Św. Marii Magdaleny, IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji NarodowejXII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, IX Liceum Ogólnokształcące im. Karola Libelta. To tylko kilka przykładów, a wykaz wszystkich szkół można zobaczyć TUTAJ. O nieużywanie podręcznika prosi również prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl