Poznańskie koziołki nie działają. Zamiast tego można poznać ich legendę. Za darmo

Nie działa największa atrakcja Poznania, czyli mechaniczne koziołki na ratuszu. Tyrek i Pyrek nie pojawiają się przed poznaniakami i turystami już o godz. 12 i 15. Powodem jest awaria. Natomiast zamiast tego wkrótce można poznać ich historię.

Brama Poznania, czyli centrum interpretacji dziedzictwa przygotowuje oprowadzanie pt. „Nie tylko koziołki – o legendach Poznania”, podczas którego słuchacze poznają tę i mniej znane legendy stolicy Wielkopolski. Przykładowo tą o mądrym Piaście, który założył Poznań, a także o tym, jakie zwierze zostawiło ślady pazurów na środku Wyspy Katedralnej. Opowiedzą też o liczbie diabłów, która jest wstanie przenieść całą górę. Wydarzenie przygotowano z myślą o rodzinach z dziećmi w wieku od 5 do 10 lat.

Wydarzenie jest darmowe. Oprowadzanie odbędzie się w niedzielę, 26 maja o godz. 11. Liczba miejsc jest jednak ograniczona, więc należy się spieszyć. Zapisy pod nr tel.: 61 647 76 34.

Awaria poznańskich koziołków

Na Starym Rynku przed ratuszem codziennie gromadzą się tłumy, aby zobaczyć w południe, jak z ratuszowej wieży wychodzą trykające się koziołki. Wczoraj, jednak spotkało ich olbrzymie rozczarowanie, ponieważ Tyrek i Pyrek nie zaprezentowały się przed publicznością. Powodem jest awaria mechanizmu, której naprawa potrwa około tygodnia. Winny jest mechanizm, który napędza koziołki od 1993 roku. Wcześniej zdarzały się drobne awarie, ale to pierwsza w historii usterka, która będzie bardziej pracochłonna.

– Jest nam bardzo przykro, że tak się stało. Jedynym sposobem, w jaki możemy to zrekompensować, jest zapewnienie dzieciom, młodzieży i studentom możliwości zwiedzenia ratusza za symboliczną złotówkę – powiedział Paweł Oses z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Czytaj też: „Uśmiercił” Jana Pawła II w Poznaniu. Teraz będzie współkierował Narodowym Starym Teatrem

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl