„Uśmiercił” Jana Pawła II w Poznaniu. Teraz będzie współkierował Narodowym Starym Teatrem

Ministra kultury Hanna Wróblewska poinformowała, że Narodowym Starym Teatrem w Krakowie pokierują: Dorota Ignatjew (dyrektorka) i Jakub Skrzywanek (z-ca dyrektora). Reżyser na poznańskich deskach Teatru Polskiego wystawiał „Śmierć Jana Pawła II”.

To pierwsza decyzja ministry kultury. Dorota Ignatjew to aktorka, reżyserka i dyrektora teatrów w Sosnowcu, Lublinie i Łodzi. Zastąpi w Krakowie Waldemara Raźniaka. Natomiast za program artystyczny będzie odpowiadać Jakub Skrzywanek. Za reżyserką zagłosowała większość członków komisji konkursowej (złożona z ministerstwa, związków zawodowych, organizacji twórczych i zespołu krakowskiego teatru).

Zastępcą dyrektorki będzie Jakub Skrzywanek, który od 2022 roku był dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. W 2023 roku otrzymał Paszport Polityki w dziedzinie „teatr”. Jego spektakle dotyczą bieżących spraw społeczno-politycznych.

Na deskach poznańskiego teatru „uśmiercił Jana Pawła II”

Do najgłośniejszych tytułów Skrzywanka można zaliczyć m.in. „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” (Teatr Współczesny w Szczecinie), który traktuje o kryzysie w psychiatrii dziecięcej w Polsce. W finale odbywa się ceremonia ślubu pary jednopłciowej, a podczas Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego (2023) udział w symbolicznym, teatralnym ślubie wzięli Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek.

Natomiast poznańscy widzowie kojarzą Jakuba Skrzywanka za reżyserię spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” w Teatrze Polskim w Poznaniu. Sztuka promowana na festiwalu teatralnym w Toruniu spotkała się z krytyką prawicowego radnego sejmiku wojewódzkiego, Przemysława Przybylskiego, który apelował o usunięcie spektaklu z programu festiwalu.

„Śmierć Jana Pawła II” to sztuka o chorobie i leczeniu polskiego papieża pod koniec jego życia, zbiorowej pamięci z dnia jego śmierci, współczesnym odbiorze postaci papieża, ale też o próbie pogodzenia się ze śmiertelnością w kontekście pandemii COVID-19.

Kontrkandydatem Doroty Ignatjew był Bartosz Szydłowski. To dyrektor artystyczny polskiego festiwalu teatralnego Boska Komedia i szef Łaźni Nowej (ośrodka teatralnego w Nowej Hucie).

Czytaj też: Muzeum Narodowe w Poznaniu z prestiżową nagrodą

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl