Poznański akcent w zestawie klocków. Widać go na rękawie pilota

W zestawie klocków, z którego można złożyć model myśliwca F-16 pojawił się poznański akcent. Pilot samolotu ma na sobie odznakę przynależności do jednostki wojskowej z Krzesin.

PILOT JASTRZĘBIA

Model amerykańskiego myśliwca F-16 w jego polskiej wersji został wyprodukowany przez firmę Cobi. Zestaw klocków składa się z miniatury samolotu oraz jego pilota. Figurka ma na sobie kombinezon polskiego pilota myśliwców, wraz z częścią odznaczeń. Oprócz stopnia porucznika można dostrzec również odznakę jednostki wojskowej, która znajduje się na rękawie uniformu.

fot. 31 Baza Lotnictwa Taktycznego / Facebook

Twórcy postanowili, by ich model odwzorowywał rzeczywistość w drobnych szczegółach. Postać pilota ma na sobie odznakę 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Poznańska jednostka to jedna z dwóch baz, w której stacjonują Jastrzębie, jak nazywa się myśliwce F-16 w polskiej wersji.

POZNAŃSKIE KRUKI

Symbolem krzesińskich pilotów jest czarny kruk, który nawiązuje do tradycji poznańskich lotników. Według opowieści przekazywanej w bazie, w 20-leciu międzywojennym jeden z pilotów miał zderzyć się z krukiem, co uszkodziło samolot, jednak ostatecznie udało mu się bezpiecznie wylądować.

Odznaka 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego / 31blt.wp.mil.pl

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl