Poznanianki będą mogły łatwiej wykonać bardzo ważne badanie

W listopadzie zaczną działać trzy nowe pracownie mammograficzne w Wielkopolsce. Dwie z nich otworzą się w Poznaniu

Rozszerzony program profilaktyki raka piersi

Od listopada zostaną poszerzone kryteria wiekowe dotyczące badań profilaktycznych raka piersi. Teraz kobiety w wieku od 45 do 74 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań (w przeciwieństwie do dotychczasowego programu, który obejmował panie w wieku od 50 do 60 lat).

Poszerzenie kryteriów wiekowych programu profilaktyki raka piersi oznacza, że do bezpłatnej mammografii będzie kwalifikowało się ponad 230 tys. Wielkopolanek więcej. Liczę na to, że panie z tego skorzystają – mówiła Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Trzy nowe pracownie mammograficzne w Wielkopolsce

W województwie wielkopolskim działają 23 stacjonarne pracownie mammograficzne. Od 1 listopada dołączą do nich trzy kolejne. Dwie z powstaną w samym Poznaniu.

Nowe pracownie mammograficzne powstaną w 3 lokalizacjach:

  • Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu przy ul. Polnej
  • Wielkopolskim Centrum Medycznym Remedium na os. Stefana Batorego w Poznaniu
  • Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile przy ul. Rydygiera.

,,Siła KobieTy”

W poniedziałek, 23 października w Sali Obsługi Klientów w Poznaniu przy ul. Piekary otworzono wystawę zdjęć 12 kobiet, które pokonały raka piersi. Ich historie mają motywować do regularnych badań oraz pokazywać, że z tą chorobą da się żyć.

Wystawa jest elementem październikowych obchodów miesiąca świadomości raka piersi. Można ją obejrzeć do piątku, 27 października w godzinach od 8.00 do 16.00.

-Dzięki regularnym badaniom raka udało mi się wykryć chorobę we wczesnym stadium i pokonać ją. Moja historia jest dowodem na to, że warto dbać o siebie i swoje zdrowie, a to nie wymaga wielkiego nakładu czasu. Wystarczy raz w miesiącu poświęcić chwilę na samodzielne sprawdzenie swojego ciała. Po pewnym czasie nabiera się wprawy, a ta prosta czynność może uratować nasze życie. Nie ma powodu do obaw, trzeba działać. Wczesne wykrycie nowotworu daje aż 90% szans na pełne wyleczenie- mówiła członkini stowarzyszenia ,,Amazonki” Władysława Ciesiółka.

Bezpłatne mammobusy

Wielkopolski oddział NFZ co miesiąc organizuje około 150 postojów mammobusów we wszystkich powiatach. Dzięki temu panie mogą skorzystać z darmowych badań blisko miejsca, w którym mieszkają. Harmonogram postojów można znaleźć tutaj.

Bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktycznego można wykonać raz na dwa lata lub co roku (tę decyzję podejmuje lekarz).

Czytaj także: Obcokrajowcy leczą bez uprawnień. Medycy z WIL wystosowali apel

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl