Poznaniacy ruszyli na cmentarze. Odwiedzili groby bliskich i oddają hołd ofiarom wojny w Ukrainie

Choć dojechać na cmentarz, a zwłaszcza znaleźć miejsce parkingowe nie jest dziś łatwo, poznaniacy tłumnie przybywają, by odwiedzić groby bliskich. Przy okazji mogą wesprzeć szczytny cel i oddać hołd poległym na wojnie w Ukrainie.

KORKI

Poznaniacy ruszyli na cmentarze, by odwiedzić groby zmarłych członków rodziny i przyjaciół. Zarząd Dróg Miejskich wprowadził na dzisiaj specjalną organizację ruchu, a pasażerów zabiera więcej tramwajów i autobusów niż na co dzień. Mimo tego drogi dojazdowe do cmentarzy często się blokują, a kierowcy muszą mierzyć się z korkami i szukaniem wolnego miejsca parkingowego.

ZNICZ DLA UKRAIŃCÓW

Kamienie na cześć ofiar wojny w Ukrainie stanęły na poznańskich cmentarzach już 27 października. Jeden z nich stoi na cmentarzu na Miłostowie i widnieje na nim napis “Pamięci ofiar wojny w Ukrainie” zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Dziś pod kamieniami poznaniacy ustawili i zapalili wiele zniczy. Pojawiły się również wiązanki kwiatów. Pomysłodawcą postawienia kamieni był Jakub Niewdana, absolwent ASP w Krakowie.

ZBIÓRKA NA GROBY BOHATERÓW

Sympatycy Lecha Poznań obecni są dzisiaj na cmentarzach w całej Wielkopolsce i zbierają pieniądze do puszek. Zebrane środki chcą przeznaczyć na renowację grobów Powstańców Wielkopolskich. Łącznie w wolontariacie bierze udział 450 kibiców. To już 14. taka akcja. Dotychczasowy rekord wynosi ponad 200 tysięcy złotych. Taką kwotę zebrano rok temu, a o tegorocznych wynikach dowiemy się dzisiaj o godzinie 19:00.

ZNANE POZNAŃSKIE POSTACIE

Poznaniacy pamiętali również o znanych postaciach. Wiele zniczy pojawiło się między innymi przy nagrobku Krystyny Feldman. Znana aktorka i dwukrotna laureatka Orła, znana głównie z roli babki Kiepskiej, spędziła w poznańskich teatrach 31 lat. Na cmentarzu na Miłostowie spoczywa w stroju ze swojego ostatniego spektaklu – monodramu “I to mi zostało”.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl