Poznań znalazł dodatkowe miliony na wiadukty. PIM i PKP poprowadzą projekt

Miasto ogłosiło zwiększenie budżetu na budowę dwóch nowych wiaduktów nad torami kolejowymi wraz z kładką pieszo-rowerową na terenie Poznania. To strategiczne przedsięwzięcie ma poprawić komunikację w północno-zachodniej części miasta oraz ułatwić przejazd drogą krajową nr 92.

W lipcu Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy dwóch wiaduktów na północy Poznania. Jednak oferty złożone przez potencjalnych wykonawców znacząco przekroczyły przewidziany budżet. Brakowało 18 milionów złotych.

– Dlatego jako Radni Miasta Poznania, razem z radną Marią Lisiecką-Pawełczak, chcieliśmy zwrócić się do prezydenta, żeby w zmianie budżetu, którą będziemy podejmowali na najbliższej sesji, uwzględnić tę potrzebę i zwiększyć kwoty na tę inwestycję. Dodatkowe 18 mln zł pozwoli rozstrzygnąć postępowanie przetargowe i zrealizować budowę wiaduktów – mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Dodatkowe pieniądze na wiadukty

Projekt obejmuje budowę dwóch wiaduktów nad torami kolejowymi oraz kładki pieszo-rowerowej, która ułatwi dostęp do terenów rekreacyjnych i osiedli mieszkalnych. Inwestycja zakłada także przebudowę układu drogowego na długości od ul. Homera do ul. Szczawnickiej.

Kierowcy będą mogli bezkolizyjnie przekraczać tory kolejowe, a nowy odcinek ul. Podolańskiej pomoże w uniknięciu korków. Jednocześnie ul. Szczawnicka przejdzie remont na odcinku od ul. Lutyckiej do ul. Podolańskiej, a na skrzyżowaniu z ul. Lutycką pojawi się sygnalizacja świetlna. Inwestycja przewiduje także budowę ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż torów kolejowych.

– Powstanie wiaduktów wzdłuż ulicy Lutyckiej i Golęcińskiej, to jedne z najważniejszych inwestycji dla Poznania, ale również dla Strzeszyna. Na pewno znajdziemy brakującą kwotę. Dzięki zwiększeniu budżetu tego projektu, wkrótce będzie mógł zostać rozstrzygnięty przetarg. Prace mogłyby się wówczas rozpocząć już w przyszłym roku i na pewno będą zrealizowane w terminie – stwierdził Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Poglądowa wizualizacja układu komunikacyjnego w rejonie ul. Lutyckiej i Golęcińśkiej (fot. PIM)

Więcej możliwości

Dzięki zwiększeniu budżetu, Poznańskie Inwestycje Miejskie będą mogły sfinalizować przetarg na wykonawcę i rozpocząć prace budowlane. Planowany termin realizacji to lata 2024-2025.

– Budowa dwóch wiaduktów jest strategiczna dla mieszkańców Strzeszyna. Poprawi to też komunikację między wschodem i zachodem naszego miasta. Składamy wniosek do prezydenta, ale też dziękujemy za determinację przy przebudowie strategicznych układów komunikacyjnych w Poznaniu, które wpływają nie tylko na komfort, ale przede wszystkich bezpieczeństwo mieszkańców – stwierdziła Maria Lisiecka-Pawełczak, miejska radna. 

Projekt jest realizowany we współpracy ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe i obejmuje budowę dwóch wiaduktów – w ciągu ul. Lutyckiej oraz prawo opcji na budowę wiaduktu w ciągu ul. Golęcińskiej.

Poglądowa wizualizacja układu komunikacyjnego w rejonie ul. Lutyckiej i Golęcińśkiej (fot. PIM)

Czytaj też: Poznań stawia na autobusy wodorowe. Ma być ich 25

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl