Poznań wraz z UNICEF otwierają punkt „Spilno”

Przy ulicy Bukowskiej w Poznaniu powstał punkt „Spilno”, co w języku ukraińskim oznacza „wspólnie”. Przestrzeń współfinansowana ze środków UNICEF ma służyć uchodźcom z Ukrainy.

WSPÓLNIE Z UNICEF

Poznań stał się jednym z ośrodków pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy od lutego przebywają poza granicą ogarniętego wojną kraju. Jak mówi Rashed Mustafa Sarwar z UNICEF, ze względu na swoje położenie geograficzne to właśnie stolica Wielkopolski stanowi dla wielu uchodźców połączenie pomiędzy wschodem a zachodem. Krajowy koordynator międzynarodowej organizacji podkreślił, że Poznań odegrał dużą rolę podczas kryzysu. I właśnie dlatego UNICEF postanowił zorganizować punkt w naszym mieście. W tym celu przekształcone zostało miejsce, które działało już wcześniej.

Widziałem dzisiaj wiele miejsc z których Poznań powinien być naprawę dumny. Centrum informacyjne, szkołę w której odbywa się integracja i bardzo wiele uwagi poświęca się mentalnemu zdrowiu – mówił Rashed Mustafa Sarwar.

DLA UCHODŹCÓW

Punkt „Spilno” ma być przestrzenią integracji dzieci i młodzieży a także dla ich matek. Według krajowego koordynatora ośrodek może działać przez kilka kolejnych miesięcy a być może nawet lat. Ośrodek znajduje się przy ulicy Bukowskiej 27/29.

– Zależy nam na tym, aby ukraińskie dzieci czuły się w Poznaniu jak w domu, dlatego też duży nacisk kładziemy na zadania integracyjne. Cieszymy się, że UNICEF dostrzegł potencjał w działaniach polskich miast i wspiera je w sytuacji, w której się znalazły – mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP.

Operatorem Spilno Poznań jest Międzynarodowa Fundacja OPEN – jej przedstawiciele szacują, że tylko w listopadzie przez to miejsce przewinęło się ok. 350 obywateli Ukrainy, w tym około 90 dzieci. Większość z nich – ok. 80 proc. – stanowiły kobiety i dziewczynki. Hub działa od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 20.00 oraz w niedziele od 10.00 do 19.00

– Od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wspieramy wszystkie osoby, które poszukując bezpiecznego schronienia dotarły do naszego miasta – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP

Obecnie w punkcie przy ul. Bukowskiej obywatele i obywatelki Ukrainy mogą uzyskać kompleksowe informacje dotyczące funkcjonowania miasta. Prowadzone są tam kursy języka polskiego w grupach oraz zajęcia i warsztaty komputerowe dla dzieci i młodzieży. Uczniowie, którzy potrzebują pomocy w nauce, mogą tam wziąć udział w korepetycjach z różnych przedmiotów, a ich szukający pracy rodzice – skorzystać z pomocy przy aktywizacji zawodowej. To także miejsce integracji: działające w punkcie organizacje pozarządowe zapraszają zarówno Polaków, jak i Ukraińców na wspólne wyjścia do muzeów, teatrów czy na warsztaty.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl