Poznań też ma koncerty gwiazd. Avatar, znana kapela metalowa ze Szwecji wystąpi w Poznaniu [DATA / BILETY]

Znany zespół metalowy Avatar powraca do Polski, by rozpalić serca fanów ciężkich brzmień. Kapela słynie ze swojego unikatowego połączenia melodyjnego death metalu i nu metalu. Wystąpią w Poznaniu. Kiedy i gdzie zagrają?

Avatar założono w 2001 roku w Göteborgu, początkowo jako Lost Soul. Przez lata zespół kształtował swój unikatowy styl, łącząc elementy melodyjnego death metalu, nu metalu i innych gatunków. Dzięki wyjątkowej muzyce i niezwykłym występom na koncertach Avatar zyskał uznanie w kraju i za granicą. Największą popularność zdobyli w rodzimej Szwecji i w Stanach Zjednoczonch.

W 2004 roku Avatar wydał swoje pierwsze dema, „4 Reasons to Die” oraz „Personal Observations”, zapowiadając swój potencjał i przyciągając uwagę fanów metalu. Debiutancki album grupy, zatytułowany „Thoughts of No Tomorrow” ujrzał światło dzienne 25 stycznia 2006 roku. To wydawnictwo otworzyło drzwi do międzynarodowej kariery. Umożliwiło zespołowi koncerty w całej Europie, często jako support dla znanych wykonawców jak Impaled Nazarene czy Evergrey.

W kolejnych latach Avatar kontynuował swoją muzyczną podróż, prezentując coraz dojrzalsze brzmienia i rozbudowane koncepty. Ich drugi album „Schlacht” ukazał się w 2007 roku, zdobywając uznanie krytyków i fanów metalowej sceny. Zespół nie zwalniał tempa, regularnie wypuszczając nowe materiały i podbijając serca słuchaczy na kolejnych trasach koncertowych w Europie i za oceanem.

Avatar zyskał reputację zespołu koncertowego, który potrafi porwać publiczność swoją energią i charyzmą sceniczną. Ich trzeci album studyjny, zatytułowany po prostu „Avatar”, został wydany 11 listopada 2009 roku. Umocnił pozycję grupy na światowej scenie metalowej. Kolejne trasy koncertowe pozwoliły im zdobyć nowych fanów i ugruntować swoją pozycję jako jednego z najbardziej dynamicznych zespołów metalowych ostatniej dekady.

Z kolejnymi albumami, takimi jak „Black Waltz” (2012) czy „Hail the Apocalypse” (2014) Avatar udowadniał swoją wszechstronność i kreatywność, eksplorując nowe brzmienia i tematykę tekstową. Ich muzyka docierała do coraz szerszej publiczności, a zespół stał się stałym gościem na festiwalach muzycznych w Europie i USA.

W kolejnych latach Avatar kontynuował swoją ekscytującą podróż muzyczną, wydając albumy: „Feathers & Flesh” (2016), „Avatar Country”, „Hunter Gatherer” i „Dance Devil Dance”.

Charakterystyka muzyczna

Avatar jest często określany jako melodyjny death metal, nu metal i groove metal. Zespół czerpie inspiracje m.in. z twórczości In Flames i Haunted. Słychać też pływy industralnego stylu: Rammsteina, Ministry i Marilyn Mansona. Poza tym, jak przekonywał na początku zespół, ich inspiracje muzyczne sięgają od Beethovena i Beatlesów po Iron Maiden i Black Sabbath. Tworzą eklektyczną mieszankę dźwięków i inspiracji.

Od 2012 roku skład grupy tworzą:

  • wokalista Johannes Eckerström,
  • perkusista John Alfredsson,
  • gitarzyści Jonas Jarlsby i Tim Öhrström,
  • basista Henrik Sandelin.

Do 2024 roku zespół wydał dziewięć albumów studyjnych, które zdobyły popularność na całym świecie. Ostatni krążek pt. „Dance Devil Dance” spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków muzycznych. Ich trasy koncertowe przyciągają rzesze fanów z całego świata, zapewniając niezapomniane wrażenia muzyczne i wizualne. W 2019 roku kapela wystąpiła na polskim festiwalu Pol’n’Rock.

Koncert odbędzie się 11 marca w klubie Tama przy ul. Niezłomnych 2 w Poznaniu w ramach trasy pt. „The Great Metal Circus”. Bilety dostępne są na oficjalnej stronie livenation.pl. Cena biletu wynosi 110 zł. Dzień później Szwedzi zagrają w Krakowie.

Czytaj też: Drzewa pod budowę Teatru Muzycznego wycięte. Pojawił się nowy problem

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl