Poznań przed pełnym wieżowców Frankfurtem? To ważny ranking

To jeden z bardziej liczących się rankingów. Każdego roku zapoznają się z nim inwestorzy z całego świata, a Poznań zajął w nim akurat wysoką pozycję i to nie w konkurencji z innymi polskimi miastami, ale z tymi europejskimi o podobnej wielkości.

– Ranking pokazuje, że stolica Wielkopolski nieustannie się rozwija. Działający tutaj inwestorzy mogą liczyć na wsparcie z naszej strony, wysoko wykwalifikowaną kadrę, odpowiednią infrastrukturę i dobry klimat do prowadzenia swojej działalności. Cieszę się, że rozwój Poznania dostrzegany jest na arenie międzynarodowej – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta.

Raport przygotowali eksperci fDi Intelligence – branżowego magazynu, należącego do Financial Times. W tegorocznym zestawieniu przebadano aż 330 miast, które podzielono pod względem liczby ludności na pięć kategorii: główne, duże, średnie, małe i mikromiasta. Następnie oceniano je w sześciu podkategoriach: „potencjał gospodarczy”, „kapitał ludzki i styl życia”, „efektywność kosztowa”, „połączenia komunikacyjne”, „przyjazność dla biznesu” oraz „strategia FDI”. 

– Poznań to ważny biznesowy ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej. Od wielu lat przyciąga uwagę nowych firm, ale też zachęca obecnych inwestorów do dalszego rozwoju. Potencjał ludzki, lokalizacja oraz wsparcie Miasta to jedne z kluczowych czynników przy wyborze Poznania na miejsce do prowadzenia biznesu. Cieszymy się, że eksperci fDi Intelligence dostrzegają to i wyróżnili stolicę Wielkopolski w tak ważnych kategoriach – zaznacza Katja Lozina, dyrektorka Biura Obsługi Inwestorów. 

W kategorii „przyjazność dla biznesu” Poznań zajął 2. miejsce, tuż za Krakowem, wyprzedzając Frankfurt nad Menem, Düsseldorf czy Manchester. W kategorii „kapitał ludzki i styl życia” stolica Wielkopolski zajęła 3. pozycję, wyprzedzając Göteborg i Kolonię.

W klasyfikacji ogólnej dużych miast Poznań uplasował się na miejscu 7. przed Manchesterem czy Stuttgartem. Zamknął także pierwszą dziesiątkę w kategorii „strategia FDI”. W tym przypadku wyboru dokonywał zespół sędziowski złożony z przedstawicieli branży inwestycyjnej. 

Tworząc raport eksperci przeanalizowali m.in. dane makroekonomiczne, obszar inwestycji czy potencjał biznesowy. Uroczyste rozdanie wyróżnień European Cities and Regions of the Future 2024 odbędzie się w marcu podczas targów nieruchomości MIPIM. 

Czytaj też: Będzie nowa i wyczekiwana droga w Wielkopolsce. Gdzie?

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl