Poznań pożegnał Darka Klincewicza. Wybitnego dziennikarza telewizyjnego

Darka Klincewicza żegnała rodzina, przyjaciele, poznańscy dziennikarze. Tłum żałobników był wyrazem tego, dla jak wielu osób Darek Klincewicz był kimś istotnym.

Darek Klincewicz został odprowadzony przez poznańskich dziennikarzy

Najbliższa rodzina, przyjaciele, bardzo wielu poznańskich dziennikarzy i dziennikarek, stworzyli potężny kondukt żałobny, który żegnał Darka Klincewicza. Był wybitnym wydawcą telewizyjnym, pilnującym warsztatu i uczącym go młodszych dziennikarzy. Jego dystans do rzeczywistości, refleksyjność i ciepło tworzyły niezwykłą postać.

Zapisał się także w historii poznańskiego oddziału Telewizji Polskiej. Miał olbrzymi autorytet, który był skutkiem szacunku do jego wiedzy, warsztatu dziennikarskiego i ciepłego sposobu, w jaki potrafił egzekwować wartość dziennikarskich materiałów.

Darek Klincewicz był wybitnym wydawcą programów informacyjnych. Mądrym i spokojnym redaktorem, który swoim olbrzymim doświadczeniem pozwalał często młodszym autorom uczyć się dystansu do opisywanych faktów, obiektywnej i sprawiedliwej ich oceny, równego stosunku do wszystkich stron sceny politycznej. Wiele jego wnikliwych uwag pozwalało reporterom szybko się rozwijać, należał do grupy redaktorów, którzy chcieli i potrafili dzielić się swoim doświadczeniem. Co także mądre i cenne Darek Klincewicz wywierając wpływ na dziesiątki reporterów, nigdy nie robił tego w sposób agresywny (co w telewizyjnej rzeczywistości nie jest oczywiste), był ostoją spokoju, co było naprawdę niezwykłe w pędzącej telewizyjnej rzeczywistości. Na to właśnie zwracał szczególną uwagę reporterom, by ów pęd za newsem, nie był szybszy od myślenia o temacie newsa. Wielokrotnie potrafił także podejmować w newsroomie trudne dla wydawcy decyzję, by rezygnować z materiałów, za którymi uganiają się wszystkie media, a które niczego istotnego nie wnoszą, ponieważ wyraźnie odróżniał misję medium publicznego od działalności komercyjnej telewizji. Ową misją był właśnie namysł, i rezygnacja z tematów błahych.

Dariusz Klincewicz redaktorskie doświadczenie rozwijał między innymi w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie rozpoczął pracę w TVP Poznań, skąd odszedł po wielu latach pracy w 2016 roku i przygotowywał materiały telewizyjne w World Trade Center Poznań.

Tak trudno uwierzyć, że Darek Klincewicz nie stanie już w newsroomie publicznej telewizji. Tak bardzo współczujemy także jego rodzinie.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl