Poznań, polską stolicą triathlonu

Najbardziej innowacyjna i widowiskowa liga triathlonu już w czerwcu zawita do stolicy Wielkopolski. Jedyny w Europie wyścig kwalifikacyjny cyklu Super League Triathlon będzie punktem kulminacyjnym 4-dniowego, poznańskiego święta triathlonu.

Super League Triathlon to mówiąc inaczej Triathlonowa Liga Mistrzów.  Są to dwa cykle – kwalifikacyjny oraz mistrzowski. W ramach tego pierwszego triathloniści (amatorzy i profesjonaliści) walczą o punkty umożliwiające im start w imprezach mistrzowskich. Cykl mistrzowski to starty ścisłej światowej czołówki triathlonistów, w jednych z najbardziej prestiżowych lokalizacji na świecie. Pula nagród cyklu wynosi ponad 1,5 miliona dolarów. W kategorii PRO Polskę reprezentować będą m.in. Maria Cześnik oraz Agnieszka Jerzyk, które w poprzednich latach reprezentowały nasz kraj podczas Igrzysk Olimpijskich.

fot. materiały prasowe na zdjęciu J.Szymański i A.Jerzyk

W ramach najdłuższego w Polsce, 4 -dniowego festiwalu triathlonu oprócz wyścigu kwalifikacyjny cyklu SLT, odbędą się również starty amatorów na trzech dystansach indywidualnych (112,99 km, 56,5 km oraz 28,25 km), a także start drużynowy na dystansie 56,5 km. To niepowtarzalna okazja dla pasjonatów triathlonu z całej Polski, aby wystartować w ramach jednego wydarzenia z najlepszymi zawodnikami na świecie. Z okazji tej zdecydował się skorzystać m.in. medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi Jan Szymański, który w Poznaniu zadebiutuje w triathlonie.

Poznań można śmiało nazwać kolebką polskiego triathlonu. W sąsiadującym z miastem Kiekrzu w 1984 roku miały miejsce pierwsze w Polsce zawody triathlonowe, a od 2013 roku, w 5 kolejnych edycjach poznańskiego triathlonu wzięło udział ok. 12 tys. zawodników z całego świata. Poznań może również pochwalić się  doskonałą infrastrukturą sportową – szybkie trasy biegowe i rowerowe oraz jezioro położone blisko centrum miasta umożliwiają zorganizowanie imprezy, która będzie wyjątkowo atrakcyjna zarówno dla triathlonistów, jak i kibiców. Nic dziwnego, że to właśnie to miasto zostało wybrane przez wielokrotnego mistrza świata Chrisa McCormacka i jego partnerów jako gospodarz eliminacji do najbardziej prestiżowej ligi triathlonowej na świecie. Tegoroczne zawody triathlonowe odbędą się 29.06 – 01.07.18 r.

 

 

kontakt

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl