W tegorocznym Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” Poznań zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając między innymi Kraków i Gliwice. Organizatorzy docenili przede wszystkim aspekt ekologiczny, czyli obszar dbałości o środowisko.
Poznań z najwyższą ilością punktów
W tegorocznym rankingu „Rzeczpospolitej”, Poznań zajął pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu, wyprzedzając Kraków i Gliwice. Maksymalnie można było uzyskać 107 punktów – stolica Wielkopolski zdobyła ich aż 100,08 – najwięcej ze wszystkich samorządów, niezależnie od kategorii.
W Poznaniu konsekwentnie dbamy o zrównoważony rozwój: inwestujemy w tereny zielone, tworzymy nowe parki, zieleńce i lasy kieszonkowe. Dofinansowujemy też rozwiązania poprawiające retencję. Cały czas poprawiamy infrastrukturę: budujemy i modernizujemy torowiska, kupujemy nowoczesne tramwaje i autobusy wodorowe, rozwijamy sieć dróg rowerowych – wszystko po to, by zachęcić poznanianki i poznaniaków do zrównoważonego transportu – mówił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.
Największa dbałość o środowisko
Anna Cieślak-Wróblewska, dziennikarka „Rzeczpospolitej”, podkreśliła, że Poznań na swoją wysoką pozycję zasłużył bardzo wysoką liczbą punktów we wszystkich ocenianych obszarach. Najbardziej wyróżnił się jednak dbałością o środowisko. W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepsze okazały się Starachowice, a wśród gmin wiejskich zwyciężyła podkrakowska Wielka Wieś. W pierwszych dziesiątkach w swoich kategoriach znalazły się także wielkopolski Jarocin oraz podpoznańska gmina Suchy Las.
Organizatorzy biorą pod uwagę różne dane
Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy i miasta w Polsce – z wyjątkiem Warszawy. Co roku są one oceniane pod kątem zrównoważonego rozwoju. Organizatorzy biorą pod uwagę dbałość o lokalną społeczność i środowisko, a także zachowanie stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania. Swoje decyzje popierają informacjami udostępnianymi przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez samorządowców w specjalnej ankiecie.