Poznań znalazł się wśród 100 miast z całego świata, w których najlepiej jest próbować lokalnych dań. W Polsce restauracje tylko z Krakowa i Warszawy okazały się lepsze niż te w stolicy Wielkopolski.
Kulinarne rankingi
TasteAtlas to encyklopedia, która skatalogowała ponad 10 tysięcy rodzajów dań i napojów z całego świata. Portal regularnie publikuje różne zestawienia, w których ocenia na przykład najlepsze ciasta na świecie. Polski sernik zajął w nim drugie miejsce. Teraz TasteAtlas sporządził listę najlepszych 100 miast świata, w których można spróbować lokalnego jedzenia.
Poznań w czołówce
W zestawieniu znalazły się trzy polskie miasta. Kraków zajął 81. miejsce w rankingu. Na 92. pozycji uplasowała się Warszawa, a trzy pozycje niżej, na 95. miejscu znalazł się Poznań. Stolica Wielkopolski oceniona została na 4.36 punktu. Maksymalny wynik to pięć. Najbardziej zbliżyła się do niego Florencja z wynikiem 4,71 punktu. Włochy zdominowały czołówkę. W topowej jedenastce znalazło się 5 włoskich miast.
Lokalne przysmaki
Co sprawiło, że Poznań jest jednym ze 100 najlepszych miast świata pod względem kulinarnym? Przede wszystkim znane w całej Polsce rogale Świętomarcińskie. Ogromną popularnością cieszą się również pyry podawane na przykład z gzikiem. Ziemniaki są również głównym elementem ślepych ryb, zupy, która w przeszłości z założenia miała pojawiać się na stołach mniej zamożnej części poznańskiego społeczeństwa. Do restauracji przyciągają również szagówki, czyli wielkopolska wersja kopytek oraz szare kluchy.
Czytaj także: Poznań na mapie prestiżowego przewodnika Michelin
Źródło: Taste Atlas