Jak przejechać tramwajem z Franowa na Piątkowo? Pyta czytelniczka, ZTM odpowiada

Tramwaje linii 16 wciąż nie mogą jeździć swoją standardową trasą. Wszystko przez remont trasy kórnickiej. Powoduje to spore utrudnienia w dojeździe z północy Poznania na Franowo. Mieszkańcy liczyli na poprawę wraz z otwarciem Pestki.

Problemy z dojazdem

O problemie poinformowała nas czytelniczka, która codziennie pokonuje trasę ze Swarzędza na Piątkowo i z powrotem. Poznanianka oczekiwała, że wraz z otwarciem Pestki 13. maja tramwaje linii numer 16. wrócą na trasę od Os. Sobieskiego do Franowa. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował jednak, że linia ta dojeżdżać będzie tylko do centrum. Oznacza to, że jedynym bezpośrednim połączeniem Piątkowa z Franowem będą autobusy linii numer 190, jeżdżące co 15 minut.

– Ten rok był bardzo trudny, jeśli chodzi o dojazdy do pracy, to znaczy średnio 5 godzin dziennie. Wiem, że nie jestem jedyną osobą w takiej sytuacji. – napisała nam czytelniczka.

Bezpieczeństwo pasażerów

Zapytaliśmy ZTM, dlaczego ruch komunikacji miejskiej został zapanowany właśnie w taki sposób. Okazuje się, że “szesnastki” nie będą mogły obecnie jeździć w kierunku Rataj ze względu na bezpieczeństwo pasażerów.

– Dziś tramwaje 9 i 13 kończą i rozpoczynają swoje trasy na Alejach Marcinkowskiego, wykonując manewr cofania z przystanku końcowego (znajdującego się przed gmachem NBP) na początkowy (przy Galerii MM). Trzeba przy tym zachowywać bardzo dużą ostrożność, dlatego skierowanie kolejnej linii kursującej tym odcinkiem obecnie nie jest możliwe. – przekazał nam Bartosz Trzebiatowski z ZTM.

Zmiany w centrum

Jak tłumaczy Zarząd, tylko taki układ linii umożliwi mieszkańcom przejazd z centrum przez Św. Marcin do Kaponiery. Wszystko przez to, że torowisko na ulicy 27 Grudnia przechodzi modernizację. “Szesnastki” kursy kończyć więc będą przy Galerii MM, między ulicą Piekary a Al. Marcinkowskiego, gdzie powstanie tymczasowy przystanek. Stamtąd będzie również ruszać z powrotem na Piątkowo.

Tramwaje tej linii na odcinku od ulicy Gwarnej do Al. Marcinkowskiego będą jeździły wahadłowo po jednym torze w obu kierunkach. Pozwoli na to tymczasowy rozjazd szynowy. Będzie on łatwy do usunięcia po otwarciu wszystkich tras w centrum, kiedy już nie będzie potrzebny.

Można się przesiąść

Zarząd Transportu Miejskiego proponuje więc mieszkańcom inne rozwiązanie dojazdu na Franowo z północy Poznania. Korzystając z każdej linii kursującej na PST, w tym linii numer 16, można będzie przesiąść się na kursujący na Franowo tramwaj numer 18, na przykład w rejonie Mostu Teatralnego.

– Dojeżdżając w rejon os. Sobieskiego ze Swarzędza warto też rozważyć możliwość skorzystania z linii nr 8 z pętli Miłostowo i przesiadkę na każdą z linii PST (12, 14, 15 i 16) także w rejonie węzła Most Teatralny. – dodaje Bartosz Trzebiatowski.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl