Poznań może zostać Światową Stolicą Książki? Są szanse na zdobycie tytułu

Czy Poznań ma szansę zostać Światową Stolicą Książki? Po interpelacji radnego Andrzeja Rataja Urząd Miasta zwrócił się z prośbą o opinię do Wydawnictwa Miejskiego Posnania i Biblioteki Raczyńskich. Jak w ocenie ich dyrektorów wyglądają nadzieje na ten prestiżowy tytuł?

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki od ponad 20 lat. Otrzymuje go miasto, które przygotowało najlepszy program związany z promocją książek i szeroko pojętym rozwojem czytelnictwa. Do tej pory tytuł ten zdobywały miasta z całego świata – od bliskich nam Madrytu, Turynu czy Amsterdamu po odległe Buenos Aires czy Kuala Lumpur. Polskiemu miastu udało się zdobyć ten tytuł tylko raz. W 2016 roku dumną Światową Stolicą Książki został Wrocław. Czy teraz o honorową nazwę ubiegać się będzie Poznań?

Dla rozwoju czytelnictwa Poznań robi wiele

– Działania, które trzeba podjąć w kierunku otrzymania tego tytułu, Poznań prowadzi już od dawna. To m.in. współorganizacja promujących książkę wydarzeń, takich jak Poznańskie Targi Książki, i wielu konkursów, np. Poznańskiej Nagrody Literackiej czy Nagrody Łukaszewicza. Oprócz tego Miasto prowadzi unikatową oficynę wydawniczą – Wydawnictwo Miejskie Posnania, która wydaje publikacje propagujące wiedzę o Poznaniu oraz tutejszych autorach. W maju br. wydawnictwa poznańskie wraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi postanowiły stworzyć w mieście lokalny oddział Polskiej Izby Książki – mówi Joanna Gaca-Wyczółkowska, dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Zdaniem Katarzyny Kamińskiej, dyrektor Biblioteki Raczyńskich, starania o tytuł Światowej Stolicy Książki byłyby dla Poznania przyczyną do wzmożonych działań w kierunku umocnienia roli literatury i stworzenia dla niej przestrzeni do rozwoju.

– Biorąc pod uwagę wszelkie korzyści wynikające z otrzymania tego tytułu oraz globalną skalę przedsięwzięcia, byłoby to działanie wielowymiarowe o ogromnym znaczeniu i wartości dodanej dla Poznania – mówi.

Dyrektor Katarzyna Kamińska przekazała też, że Biblioteka Raczyńskich jest już w kontakcie z Wrocławskim Domem Literatury. Jego doświadczenie w kwestii ubiegania się o tytuł Światowej Stolicy Książki może okazać się nieocenione.

Decyzja po rozmowach

Już teraz inicjatywy związane z czytelnictwem, które podejmuje Poznań, sprawiają, że może starać się o tytuł. Jednak decyzja o tym, czy ostatecznie zdecyduje się na ten krok, powinna zapaść po rozmowach z przedstawicielami Miasta, miejskich instytucji kultury, sektora pozarządowego i podmiotów skupiających autorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy oraz pracowników naukowych. Ubieganie się o tytuł Światowej Stolicy Książki wymaga bowiem dodatkowych nakładów finansowych, które zostaną przeznaczone na kulturę. Aby uzyskać tytuł, konieczne będzie przeznaczenie środków z corocznych budżetów instytucji kultury na działania związane z czytelnictwem. Warto więc rozważyć ubieganie się o niego w 2029 roku. Wówczas przypada 200-lecie Biblioteki Raczyńskich i Miasto z pewnością podejmie działania związane z propagowaniem czytelnictwa.

Czytaj także: Co czyta Poznań? Te książki najchętniej wypożyczali poznaniacy w 2023 roku

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl