Poznań miastem rowerzystów

Na zakończenie pierwszego kwartału 2023 roku zostało przeprowadzone podsumowanie danych z 33 liczników rowerowych, które znajdują się w Poznaniu. W porównaniu do pierwszego kwartału 2022 roku, ruch na licznikach wzrósł o 11,4%.

Największy wpływ na wzrost ruchu miał fakt udostępnienia pełnej trasy na Naramowicach. Licznik znajdujący się przy ulicy Serbskiej odnotował aż 62% wzrost, a przy ulicy Ugory 23% wzrost, w porównaniu do poprzedniego roku. Najpopularniejszą trasą była ta przez ulicę Kórnicką i most Rocha, ze średnią wynoszącą ponad 1000 przejazdów dziennie. Łącznie, w I kwartale rowerzyści wykonali tam ponad 94 tysiące przejazdów. Na podium popularnych tras znalazły się ulice Hetmańska i Grunwaldzka. Natomiast miejsca 4 i 5 zajmują trasy przez ulicę Bukowską i Most Królowej Jadwigi.

Początek tego roku był okresem, w którym zauważalna była duża zmienność liczby rowerzystów na trasach. Było to uzależnione od warunków pogodowych. W styczniu, podczas ciepłych dni, odnotowano wzrost ruchu aż o 80% w porównaniu do ubiegłego roku. W lutym zanotowano wzrost o 25%. Jednakże w marcu, który charakteryzował się deszczem i chłodem, ruch rowerowy był mniejszy o 17% w porównaniu do marca 2022 roku.

Jednak to właśnie w marcu liczniki zanotowały w sumie milion przejazdów od początku roku. Dniem kiedy odnotowano największą liczbę rowerzystów była środa, 22 marca, kiedy zarejestrowano 24355 przejazdów.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl