Eksperci z portalu Oponeo oraz Yanosik wskazali, że uciążliwe i drogie jest parkowanie w Poznaniu, kierowcy dużo płacą dużo za ubezpieczenia i wymianę opon, a stref Park & Go oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest za mało.
Niefortunny ranking
Oponeo oraz Yanosik przedstawiły wyniki siódmej już edycji raportu Miast Przyjaznym Kierowcom. Pokazuje on, jak z roku na rok zmieniają się polskie miasta, biorąc pod uwagę takie dane, jak na przykład średnia prędkość w centrum i na obrzeżach, liczbę kolizji, warunki stref płatnego parkowania czy średnie ceny paliw. Poznań nie został uznany za miasto przyjazne kierowcom.
Co zawiodło?
Stolica Wielkopolski zajęła bowiem ostatnie miejsce. Eksperci jako przyczynę złych wyników miasta wskazali między innymi duże stawki za ubezpieczenia OC i zmianę opon. Na miejsce w rankingu wpłynęła również Strefa Płatnego Parkowania. Ceny za parkowanie są wyższe niż chociażby w Warszawie czy w Gdańsku. Co więcej, działa ona przez 12 godzin w dni powszednie, dodatkowo strefa staromiejska działa przez 10 godzin w weekendy. Problemem jest również tylko jedna strefa Park & Go.
Są jednak plusy
Ponadto stolica Wielkopolski znajduje się w środku stawki pod względem prędkości przejazdów w centrum. Kategorią, w której Poznań zdobył sporo punktów, są ceny paliw. W porównaniu do innych miast są one dość korzystne. Eksperci wskazali również, że na przestrzeni roku liczba kolizji w mieście spadła aż o 17,6 punktów procentowych. Plusem jest także większa liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych. Eksperci wskazują jednak, że wciąż jest ich zbyt mało.
Czytaj także: Śmiertelnie potrącił 11-latka. Ukrywał się przez 2 lata