Poznań kupił 21 elektrycznych autobusów

Miasto podpisało umowę na zakup autobusów elektrycznych. Do końca lutego 2020 roku po ulicach Poznania jeździć będzie 21 ekologicznych pojazdów wyprodukowanych przez Solarisa. Zostaną skierowane na trasy linii 63, 74 oraz 90.

Będą to autobusy niskopodłogowe, przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi, z systemem wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy, z klimatyzacją oraz drzwiami odskokowo przesuwnymi, co gwarantuje szersze i łatwiejsze wejście oraz płynną wymianę pasażerów.

W nowych autobusach jest wiele rozwiązań, które od pewnego czasu stały się już standardem – klimatyzacja i system monitoringu, energooszczędne oświetlenie w technologii LED, dodatkowe miejsce dla wózka dziecięcego, miejsce do bezpiecznego przewozu roweru, wewnętrzne i zewnętrzne tablice informacji pasażerskiej wykonane w energooszczędnej technologii. Nowością jest zastosowanie napędu elektrycznego.

Solaris Urbino 18 electric to autobus całkowicie bez emisyjny, który napędzany jest energią elektryczną. Niezwykle cichy autobus wyposażony jest w baterie typu Solaris High Energy. Napęd stanowi oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Autobus może być ładowany za pomocą złącza typu plug-in lub z pantografu.

– Poznań wchodzi na mapę miast, które stawiają na elektromobilność. To ważna data nie tylko dla miasta, ale i dla naszego przewoźnika. To również kolejne potwierdzenie, że Poznań dba o transport publiczny i konsekwentnie będzie stawiał na jego rozwój, żeby mieszkańcy i turyści mogli korzystać z wygodnego, nowoczesnego taboru zarówno autobusowego, jak tramwajowego-mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Na ulice miasta wyjedzie 15 pojazdów przegubowych oraz 6 standardowej długości. Zgodnie z umową całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca lutego 2020 roku. Miasto zapłaciło za „elektryki” ponad 70 milionów złotych. Spora część pieniędzy pochodziła z funduszy Unii Europejskiej.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl