Poznań ponownie uhonorowano tytułem „Samorządu Przyjaznego Kobietom” podczas IV Ogólnopolskiego Forum Rad Kobiet w Piasecznie. Miasto doceniono za liczne inicjatywy i programy mające na celu poprawę jakości życia mieszkanek.
Organizatorzy plebiscytu, w tym Fundacja Ogólnopolski Strajk Kobiet i Europejskie Centrum Solidarności pozytywnie ocenili działania samorządu na rzecz kobiet, opierając się na ankietach rozesłanych do wszystkich gmin w Polsce.
– To wyróżnienie jest dla mnie kolejnym potwierdzenie tego, że tworzymy miasto dostępne i przyjazne dla wszystkich – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Poznań jest pełen silnych, odważnych i mądrych kobiet. Ich potrzeby muszą być zauważane, a prawa.
Poznań wdraża szereg programów zdrowotnych i profilaktycznych, specjalnie dedykowanych kobietom. Wśród nich znajdują się dofinansowanie in vitro, zapewnienie wsparcia dla kobiet w ciąży oraz noworodków. W tym pomocy psychologicznej i materialnej. Miasto również zapewnia bezpłatne środki higieny menstruacyjnej w szkołach oraz prowadzi programy profilaktyczne związane m.in. z osteoporozą i zakażeniami wirusem HPV.
Miasto organizuje też spotkania, konferencje oraz szkolenia dla kobiet, które chcą podjąć lub rozwijać własny biznes, a także dla tych, które pragną rozwijać się w branży IT. W Poznaniu także działa pełnomocniczka ds. polityki równościowej.
Miasto promuje aktywność kobiet poprzez różnorodne inicjatywy społeczne, jak np. akcja „Poznanianki 2023”, której celem było uhonorowanie inspirujących mieszkanek Poznania. Prezydent Poznania podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.
Czytaj też: Małgorzata Rozenek-Majdan i prezydent Jaśkowiak rozmawiali o in vitro