Poznań Athletics Grand Prix ma nowego patrona. To legenda poznańskiego sportu

Największa impreza lekkoatletyczna w Poznaniu będzie odbywała się pod nazwą Memoriał Czesława Cybulskiego. Legendarny poznański trener szkolił mistrzów świata i Europy oraz medalistów olimpijskich w rzucie młotem.

WYJĄTKOWY PATRON

Czesław Cybulski stał się patronem lekkoatletycznego Grand Prix Poznania. Poznański trener i legenda poznańskiego sportu przez lata zasiadał na trybunach stadionu na Golęcinie. To dzięki niemu w Poznaniu mogliśmy oglądać między innymi popisy młociarek i młociarzy ze światowej czołówki. Ich spora część była wychowankami właśnie Cybulskiego.

Zmarły w 2022 roku trener Czesław Cybulski jest najbardziej naturalnym patronem dla naszych zawodów – powiedział dyrektor mityngu Łukasz Miadziołko i dodał – Żałujemy, że nie zasiądzie już na trybunach, ale jesteśmy dumni, że symbolicznie może być z nami w kolejnych odsłonach imprezy.

POZNAŃSKA LEGENDA SPORTU

Czesław Cybulski urodził się w podpoznańskiej Mosinie w 1935 roku, a w wieku 20 lat ukończył Średnią Szkołę Sportową w Gdańsku. Pracował jako trener i nauczyciel wychowania fizycznego, a najbardziej specjalizował się w rzutach. Trenował złotych medalistów świata, Europy i mistrzów olimpijskich.

Pod jego skrzydłami szkoliła się między innymi Anita Włodarczyk, Joana Fiodorow, Malwina Kopron, Paweł Fajdek czy Szymon Ziółkowski. Za swoje osiągnięcia Cybulski został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Zasługi. Zmarł 3 sierpnia zeszłego roku.

MIĘDZYNARODOWA IMPREZA

Najbliższa, piąta edycja Poznań Athletics Grand Prix odbędzie się już 18 czerwca, tym razem pod nazwą Memoriał Czesława Cybulskiego. Tegoroczna odsłona mityngu zyska również większą rangę, dzięki temu, że będzie częścią World Athletics Continental Tour Silver, jednych z największych na świecie cyklicznych zawodów lekkoatletycznych, odbywających się w różnych krajach na całym świecie.

Dzielą się one na trzy kategorie – złoto, srebro i brąz. W zeszłym roku poznańska impreza brała udział w najniższej kategorii. Teraz reprezentować będzie rangę srebrną. Program i zawodnicy zostaną przedstawieni niebawem.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl