Powstanie Muzeum Mieszkańców. Ponad 88 mln na remont ratusza i zabytkowych kamienic

Muzeum Narodowe w Poznaniu zdobyło ponad 88 mln zł na remont 3 kamienic i Poznańskiego Ratusza. Za pięć lat w stolicy Wielkopolski powstanie Muzeum Mieszkańców.

Projekt zakłada odnowienie i konserwację wnętrz i elewacji Poznańskiego Ratusza. Poza tym rewitalizację wnętrz oraz konserwację elewacji dwóch zabytkowych kamienic przy Starym Rynku 42 i 43. Przebudowie ulegnie też kamienica przy ul. Klasztornej 22/23.

Muzeum Narodowe w Poznaniu planuje w ratuszu otworzyć ekspozycję prezentującą historię Poznania od X do połowy XVI wieku na kolejnych wyremontowanych kondygnacjach. Z kolei kamienice przy Starym Rynku przeistoczą się w Muzeum Mieszkańców, a kamienica przy ul. Klasztornej po przejściu metamorfozy stanie się zapleczem dla pracowników muzealnych. Znajdzie się tam magazyn zbiorów, pracownie konserwatorskie, biblioteka z czytelnią i zaplecze biurowe. Nie zabraknie też sal edukacyjnych.

– Ostatnio, mieliśmy przyjemność otworzyć pierwszy etap modernizacji ratusza, po czterech latach prac przy piwnicach, parterze i instalacji wystawy. Frekwencja podczas pierwszego weekendu po otwarciu była imponująca, odwiedziło nas 7900 osób, co stanowiło blisko 25 proc. całorocznej frekwencji z roku 2018 – powiedział Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu i dodał: – Dziś, z dumą mogę ogłosić, że otrzymaliśmy decyzję o dotacji w wysokości 56 milionów złotych z programu „Feniks” Ministerstwa Kultury, a także 20 milionów środków własnych złotych z dotacji celowej ministerstwa, a resztę pieniędzy odzyskamy z VAT-u. Prace nad dalszą modernizacją ratusza potrwają około pięciu lat i obejmą elewacje, dwie kamienice, dziedziniec oraz budynek położony za kamienicami.

Od lewej: Justyna Żarczyńska, Tomasz Łęcki i Agnieszka Kunicka-Goldfinger (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Czym będzie Muzeum Mieszkańców?

Muzeum Narodowe w Poznaniu zapowiada dwutorową opowieść. Z jednej strony pokaże zmieniające się wnętrza kamienic, a z drugiej odniesie się do wybranych motywów z życia mieszkańców od czasów najdawniejszych do współczesności. W obu przypadkach bazować będzie na swojej różnorodnej i bogatej kolekcji.

– Muzeum Mieszkańców skieruje naszą uwagę na historię miasta z perspektywy jego mieszkańców. W ratuszu będziemy prezentować oficjalną historię Poznania, natomiast w kamienicach pokażemy życie mieszkańców i ich reakcje na różne wydarzenia historyczne. Nasza kolekcja liczy ponad 40 000 obiektów, głównie związanych z mieszkańcami, zarówno z ich domów, jak i z życiem codziennym. Chcemy pokazać, jak zwykli ludzie funkcjonowali w mieście, jak radzili sobie w trudnych sytuacjach i jak reagowali na zmiany. Naszym celem jest uświadomienie, że nawet najbardziej niepozorne przedmioty w naszej kolekcji mają fascynujące historie do opowiedzenia, łącząc przeszłość z teraźniejszością – powiedziała Justyna Żarczyńska z Ratusz – Muzeum Poznania, oddział MNP.

5 lat prac

Zanim, jednak do tego dojdzie przed pracownikami Muzeum Narodowego w Poznaniu ogrom prac. Prace mają trwać pięć lat. Na chwilę obecną w Poznańskim Ratuszu gotowe są piwnice i część parteru. Dalsze prace obejmą wyższe kondygnacje. W tym remont i prace konserwatorskie wypraw tynkarskich, oczyszczenie i usunięcie wtórnych nawarstwień, wzmocnienie osłabionych fragmentów ścian, malowanie pomieszczeń, zadbanie o możliwie największą dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami, renowacja i konserwacja posadzek, elementów kamiennych, ścian, sklepień itp.

Na pierwszym i drugim piętrze będą sale ekspozycyjne, na poddaszu znajdą się pomieszczenia dla opiekunów i opiekunek zbiorów oraz osób sprzątających. Poza tym uwzględniono prace konserwatorskie w poszczególnych pomieszczeniach, w tym w salach Renesansowej, Królewskiej i Sądowej. Ponadto zaplanowano też prace konserwatorskie zabytków ruchomych, np. 25 zabytkowych witraży, digitalizację zdjęć związanych z historią Poznania.

– Jest to ogromna radość dla konserwatora móc spojrzeć w przyszłość i mieć nadzieję, że z obiektu będącego obecnie ruiną, za pięć lat będziemy mogli zaprosić do wnętrz, gdzie wyeksponujemy wiele zachowanych elementów, zarówno gotyckich, jak i renesansowych. Wielki wysiłek wielu specjalistów doprowadził do tego, że po zniszczeniach wojennych, ratusz otworzono, jednak od tego czasu prace trwają nieustannie. W latach osiemdziesiątych funkcjonowało przedsiębiorstwo konserwacji zabytków, które zajmowało się zabezpieczaniem odkrytych reliktów historycznych, z myślą o powstaniu Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Wtedy to rozpoczęto prace budowlano-konserwatorskie, mające na celu przywrócenie dawnej świetności tych kamienic. Jednak tamta praca już się postarzała. Chcemy przywrócić te kamienice mieszkańcom, aby pokazać ludziom dziedzictwo miasta – powiedziała Agnieszka Kunicka-Goldfinger, główny konserwator MNP.

Kamienica przy ul. Klasztornej 22/23 (fot. Łukasz Gdak)

Ponad 88 mln zł

Kamienice natomiast są w o wiele gorszym stanie technicznym. Dlatego też przejdą generalny remont. Prace będą miały charakter zarówno konstrukcyjny (wymiana i wzmacnianie stropów, więźby dachowej, ścian, pokrycia dachów), jak i budowlany (rozpoznanie stanu izolacji murów, odcięcie dostępu wód gruntowych, właściwego odprowadzenia wód opadowych, przystosowanie wnętrz do nowych funkcji). Konserwatorzy będą musieli też wykonać prace konserwatorskie ścian, stropów, sklepień, polichromii i posadzek.

Całość kosztować będzie ponad 88 mln zł. Prace zakończyć się mają w połowie 2029 roku.

– Mamy dwa pozwolenia na budowę. Jedno obejmuje kamieniczki, a drugie ratusza. Na przebudowę i remont kamienic mamy 38 mln zł, na remont pierwszego, drugiego piętra i poddasza ratusza 15 mln zł, a na odnowienie elewacji ok. 13 mln zł. Pozostała kwota to wyposażenie i zakup sprzętu – powiedział Andrzej Grabowski, kierownik sekcji inwestycji strategicznych MNP.

Przypominamy, że Muzeum Narodowe w Poznaniu planuje też modernizację gmachu głównego Muzeum Narodowego w Poznaniu przy al. Marcinkowskiego 9. Prace mają rozpocząć się w połowie tego roku.

Gmach główny Muzeum Narodowego w Poznaniu (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Czytaj też: Malta Festival Poznań z prestiżową nagrodą. Po raz pierwszy w historii dla wydarzenia, a nie artysty

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl