Powstaną trzy nowe obwodnice w Wielkopolsce. Kiedy?

Sekretarz w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber i Wojewoda Michał Zieliński podpisali w środę umowy na powstanie trzech nowych obwodnic w Wielkopolsce. Mieszkańcy Kościana, Rogoźna i Szamotuł skorzystają z nich w 2026 roku.

Trzy wyczekiwane obwodnice

Na planowane już wcześniej inwestycje Wielkopolska uzyskała środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w Wielkopolsce. Na terenie Kościana, Rogoźna i Szamotuł powstaną trzy obwodnice, których zadaniem będzie przede wszystkim ułatwienie i usprawnienie komunikacji. Szczególnie w rejonie tzw. wąskich gardeł.

Gdzie?

Budowa obwodnicy Kościana na wojewódzkiej trasie nr 308 przewiduje budowę około 4,3 km drogi w północno – wschodniej stronie miasta. Zacznie się od skrzyżowania łącznika do drogi ekspresowej S5 (droga wojewódzka nr 308) z drogą powiatową (dawna droga krajową DK5) Poznań-Piła, kończąc włączeniem do istniejącej drogi wojewódzkiej nr 308. Obwodnica Rogoźna będzie miała około 7,1 km długości. Projekt zakłada obejście miasta po północnej stronie. Zakończy się na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 11 z drogą powiatową nr 1352P. Natomiast obwodnica Szamotuł powstanie w ciągu dróg wojewódzkich nr 184 i 187 będzie miała około 10 km długości.

Kiedy?

Zakończenie budowy obwodnic w Kościanie i Szamotułach zaplanowano na koniec 2026 roku, natomiast w Rogoźnie na koniec 2025 roku. Koszt przebudowy dróg wyniesie 254 miliony złotych. 128 milionów to wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W sumie taka pomoc otrzymało 51 inwestycji w Polsce. Łączne środki przeznaczone na inwestycje w całym kraju to prawie 2,4 mld zł. Na trzy przebudowy dróg

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl