Powiat poznański z najniższym bezrobociem. Najlepszy wynik w Polsce

Listopad przyniósł dobre wieści dla polskiego rynku pracy, jednakże nierówności w bezrobociu między regionami wciąż pozostają wyraźne. Powiat poznański w Polsce radzi sobie najlepiej, ale są miejsca, gdzie sytuacja na rynku pracy wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Ostatnie dane dotyczące bezrobocia w Polsce malują obraz kraju o stabilnej sytuacji na rynku pracy. Aktualne 5 proc. bezrobocia to rezultat długotrwałych zmian, biorąc pod uwagę, że Polska była jednym z krajów z najwyższym bezrobociem w Unii Europejskiej tuż po wejściu do Wspólnoty. Obecnie, zgodnie z danymi Urzędów Pracy, mamy do czynienia z rekordowo niskim poziomem bezrobocia.

Warto jednak pamiętać, że dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego w urzędach pracy nie zawsze oddają rzeczywistą sytuację. Wiele osób może pozostawać niezarejestrowanych, pracować na czarno lub zgłaszać się jedynie dla utrzymania ubezpieczenia zdrowotnego. Z tego powodu warto spojrzeć na miarę bezrobocia BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności), opartą na anonimowych ankietach. Według tej miary, bezrobocie nie przekracza obecnie 3 proc.

Stopy bezrobocia na poziomie województw: Wielkopolska na czele

Na poziomie województw, sytuacja na rynku pracy jest zdecydowanie najlepsza w Wielkopolsce, gdzie stopa bezrobocia wynosi zaledwie 2,9 proc. Wysoki wskaźnik urbanizacji województwa śląskiego przekłada się również na pozytywne wyniki, uzyskując stopę bezrobocia na poziomie 4 proc.. Sytuacja jest również korzystna w województwach mazowieckim, małopolskim, lubuskim, dolnośląskim i pomorskim, gdzie stopa bezrobocia oscyluje w granicach 4-4,6 proc.

Najbardziej imponujące wyniki pojawiają się na szczeblu powiatów. W powiecie poznańskim stopa bezrobocia wynosi jedynie 1 proc., co plasuje go na szczycie rankingu. Katowice i Poznań dzielą drugie miejsce, zaledwie z 1,1 proc. bezrobociem. Warszawa zajmuje czwartą pozycję, z wynikiem 1,4 proc., podobnie jak powiaty: wrocławski i bieruńsko-lędziński, które osiągnęły ten sam rezultat.

Z drugiej strony, wschodnie województwa borykają się z wyższymi stopami bezrobocia. Województwo podkarpackie zajmuje pierwsze miejsce w negatywnym zestawieniu, notując 8,4 proc. bezrobocie. Na drugim miejscu uplasowało się województwo warmińsko-mazurskie z wynikiem 8,0 proc.. Województwa świętokrzyskie i lubelskie również zaliczają się do regionów z podwyższonym bezrobociem.

Czytaj też: Nietypowa oferta na ferie zimowe. Zwiedzanie fabryki samochodów Volkswagen za darmo

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl