Potężna suma dla Lecha po wygranej z Villarrealem. Ile jeszcze zarobi Kolejorz?

Lech Poznań za swoje wyniki w europejskich pucharach zgarnął w tym sezonie już kilkadziesiąt milionów złotych. Ten budżet może okazać się kluczowy w okienku transferowym. Dyrektor sportowy Lecha zapowiadał, że skauting chce ściągnąć duże nazwiska. Co więcej, Kolejorz walczy o wynik Polski w rankingu UEFA.

LECH BŁYSZCZY W EUROPIE

Po raz pierwszy od 6 lat Polska będzie miała na wiosnę swojego przedstawiciela w europejskich pucharach. Wszystko dzięki fantastycznemu występowi Lecha Poznań, który pokonując w ostatniej kolejce Villarreal u siebie, awansował do 1/16 finału Ligi Konferencji. Wiąże się z tym, podobnie jak z każdym sukcesem w europejskich pucharach, nagroda finansowa przyznawana przez UEFA.

UEFA PŁACI

Za sam udział w fazie grupowej Ligi Konferencji Kolejorz otrzymał 2,94 miliona euro. Dodatkowo za wyniki w Europie z poprzednich lat, Lech dostał dodatkowo 445 tysięcy. Za wyniki poszczególnych meczów, czyli dwa zwycięstwa i trzy remisy, UEFA zapłaci 1,5 miliona euro. Kolejorz wzbogaci się również z samego faktu zajęcia 2. miejsca i awansu. Dostanie za to kolejno 325 i 300 tysięcy euro.

CZY LECH JESZCZE ZAROBI?

Łącznie za grę w fazie grupowej Lech wzbogaci się więc o ponad 5,5 miliona euro, a włączając eliminacje, suma ta wyniesie 5,9 miliona. Prawie 28 milionów złotych do budżetu klubu to jednak nie koniec. Lech może teraz powalczyć o kolejne pieniądze. Za wygranie 1/16 finału, UEFA przewidziała nagrodę w postaci 600 tysięcy euro. Za dotarcie do ćwierćfinału, półfinału i finału będzie to kolejno milion, 2 i 3 miliony euro. Za wygranie rozgrywek przewidziane jest 5 milionów euro.

WALCZĄ O ROZWÓJ CAŁEJ EKSTRAKLASY

Wyniki Lecha przekładają się jednak również na rozwój całej Ekstraklasy. Mają one bowiem wpływ na miejsce Polski w rankingu UEFA. Jest on bardzo ważny, ponieważ to właśnie on decyduje, ile drużyn z danego kraju może grać w europejskich pucharach. Kolejorz po awansie dopisał do rankingu kolejne punkty. Polska jednak wciąż znajduje się na 28. miejscu, za Słowacją i przed Azerbejdżanem. Oba te kraje również mają już tylko jednego reprezentanta w Europie.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl