Popularyzator poznańskiej gwary i dziennikarz będzie miał swój skwer

Teren zielony przy ul. Kolejowej będzie nosił imię Jacka Hałasika, znanego popularyzatora gwary poznańskiej i znakomitego dziennikarza.

Propagował poznańską gwarę

Jacek Hałasik dziennikarz i popularyzator gwary poznańskiej urodził się 15 kwietnia 1944 r. w Poznaniu. W 1964 r. rozpoczął pracę w Polskim Radiu Poznań, z którym był związany ponad 50 lat. Na jego antenie prowadził audycje o tematyce regionalnej, sportowej i historycznej, w tym konkursy ze znajomości poznańskiej gwary, której był znawcą i sympatykiem.

W 2014 r. uhonorowano go tytułem „Człowieka Roku Łazarza”, a w 2018 r. został nominowany do tytułu „Mistrza Mowy Polskiej”. Przez wiele lat razem z Juliuszem Kublem prowadził uroczystości święta bamberskiego oraz Konkurs Gwary Poznańskiej „Godejcie po naszymu”. Zmarł w 2018 roku.

Nowe nazwy skwerów i ulic

Nowe imię otrzymał także skwer w centrum miasta, w rejonie placu Kolegiackiego. Upamiętnia Kaspra Goskiego, burmistrza Poznania z XVI wieku. Skwer na terenie osiedla Bolesława Chrobrego dostał imię Stanisława Wisłockiego. To pianista i dyrygent, który w 1947 r. zorganizował orkiestrę Filharmonii Poznańskiej, do 1957 r. pełnił funkcję jej kierownika artystycznego, a do 1958 r. pierwszego dyrygenta.

Na Ratajach jedna z ulica od dziś nosi nazwę Zofii Michałkiewicz. To poznańska harcerka, która urodziła się 10 stycznia 1892 r. w Zamysłach w powiecie kępińskim. Należała do kobiecego towarzystwa „Warta”. Położony na Łacinie zaułek otrzymał imię Haliny Żytkowiak – poznańskiej piosenkarki, która muzyczną karierę rozpoczęła w 1964 r., śpiewając w zespole Meteory. Z zespołem Amazonki zadebiutowała w Radiowej Giełdzie Piosenki, a w 1969 r. zespół wystąpił na VII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i otrzymał wyróżnienie za debiut.

Ulica na Ławicy otrzymała imię Jerzego Waldorffa, publicysty i krytyka muzycznego. Jerzy Waldorff urodził się w 1910 r. w Warszawie. Uczęszczał do gimnazjum w Trzemesznie, gimnazjum św. Marii Magdaleny oraz gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie zdał maturę. Część ul. Belwederskiej (pomiędzy ul. Słoneczną a ul. Heweliusza) otrzymała imię Wandy Rutkiewicz, wybitnej alpinistki.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl